İklim KriziManşet

Greenpeace’ten çağrı: İklim krizi kapıyı kırdı, harekete geç

0
Fotoğraf: AA

Greenpeace, karar alıcıları Türkiye’nin doğal afetler ile gündelik hayatta, evinde karşı karşıya kaldığı iklim krizi tehlikesine karşı hızla harekete geçmeye çağırdı.

Yapılan yazılı açıklamada “Çok değil bundan 20 sene önce iklim krizi, çoğunluğun sadece Kutup’larda buzulların erimesinden ve kutup ayılarının aç kalmasından ibaret sandığı bir tehdit iken bugün o günlerden ‘her şey için geç kalınmaması’ yönünde yapılan çağrıların ne yazık ki doğru olduğu görüldü” denildi.

‘Kapıyı çalarak değil kırarak girdi’

“İklim krizi evimize adeta kapıyı çalarak değil kırarak, seller, yangınlar, şiddetli dolular, kuraklıkla girdi” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada eğer hızla harekete geçilip, gerekli önlemler alınmazsa tüm bu felaketlerin sıklığının ve yoğunluğunun artmasının kaçınılmaz olacağı uyarısı yapıldı.

BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 6. Değerlendirme Raporu’na atıfta bulunulan açıklamada “Bir önceki raporda olduğu gibi felaket senaryolarından tamamen kaçışın artık mümkün olmadığını ama sınırlandırmanın ancak 2030’a kadar karbon emisyonlarının yarı yarıya azaltılması; 2050’de ise net sıfır karbon emisyonu hedefi ile mümkün olabileceğinin altını çizdi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Rapor yaşanan krizin insan kaynaklı olduğuna dair şüphe bırakmazken; krizle mücadelenin de ancak insan eylemlerinde yaratılacak değişiklikler ile mümkün olduğunu ortaya koydu. Raporda 1.5 derece hedefinin geçilmemesinin neredeyse imkansız olduğu ama gerekli önlemler alınırsa ısınmanın 2100’ün sonuna doğru ancak 1.4’lere çekilebileceğine dikkat çekildi” bilgileri paylaşıldı.

Neler yapılmalı?

Tüm dünya hükümetleri Paris İklim Anlaşması’nın taahhütlerini geç kalmadan yerine getirmekle yükümlü iken henüz Anlaşma’yı onaylamayan Türkiye’nin ise bu yolda atması gereken çok adım olduğu belirtilen metinde şu talepler dile getirildi:

  • Paris İklim Anlaşması vakit kaybetmeden onaylanıp yürürlüğe koymalı;
  • Kömürden çıkış takvimini belirlemeli, yeni kömür yatırımları ve fosil gaz sahası arama çalışmalarını durdurmalı; enerji dönüşümünü öncelemeli;
  • 2050’de karbon sıfır bir ülke kurgulayabilmek için şehirlerde emisyonun azaltımı ve iklim krizine adaptasyonu önceleyen stratejik eylem planları kurgulamalı;
  • Okyanus ve denizlerimizde koruma alanları oluşturmalı;
  • Doğal alanların ve biyoçeşitliliğin korunmasına öncelik vermeli;
  • Küçük çiftçiyi güçlendirilip, ekolojik tarımı desteklemeli.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.