DünyaManşet

Gözü çıkan öğrenci plastik mermileri yasaklattı

0

İtalyan öğrenci polis şiddeti sonucu bir gözünü kaybetmesi üzerine plastik mermi kullanımını yasaklattı.

İspanya’nın Dünya Kupası’nı kazanması üzerine 11 Temmuz 2010’da Barselona sokaklarında yapılan kutlamalara katılan 24 yaşındaki Nicola Tanno isimli bir İtalyan öğrenci polis şiddeti nedeniyle bir gözünü kaybetti.

Nicola Tanno, Roma’daki La Sapienza Üniversitesi’nde siyaset bilimi okuduktan sonra, yüksek lisans eğitimi için Barselona’daki Pompeu Fabra Üniversitesi’ne henüz bir ay önce girmişti.

Yaşadığı şoku atlatır atlatmaz olayın peşine düşen Tanno, 3 yıl sonra Katalan Parlamentosu’nun plastik mermi kullanımını yasaklamasını sağladı.

İspanyol mahkemelerinde açtığı davalarda sorumluluğun polise ait olduğu hükmü kesinleşse de, Tanno’nun gözünün çıkmasının baş sorumluları hala tespit edilemedi.

Fakar, Tanno’nun esas “zaferi”, diğer polis şiddeti kurbanlarıyla birlikte bir dernek kurup kampanya yapmasıyla geldi. “Stop Bales de Goma” (Plastik Mermiye Hayır) derneği, gösteriler ve toplantılar düzenledi. Ve sonunda Katalan Bölge Parlamentosu, olayın incelenmesi için bir komisyon kurdu.

Nicola Tanno ve diğer mağdurları da dinleyen Katalan Parlamentosu, nihayetinde Katalan polisinin (Mossos d’Esquadra) plastik mermi kullanmasının yasaklanmasına karar verdi.

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, parlamentonun kararı uyarınca Katalan polisi 30 Nisan 2014’ten itibaren plastik mermi kullanamayacak.

Şu anda 27 yaşında olan ve hala Barselona’da yaşayan Nicola Tanno, kararı yorumlarken “Bu başarı, yarattığımız halk hareketinin ürünü. Hareketimize en alt kademelerden katılım sağladık ve resmi kurumlara güçlü bir baskı yapmayı başardık” dedi.

Tanno, hukuk mücadelesini ise sorumlular bulununcaya kadar sürdüreceğini söyledi ve “Mermiyi atanın da emri verenin de tespit edilmesini istiyorum. Özür bekliyorum. Ondan sonra belki bana bunu yapanları affedebilirim” diye ekledi.

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.