İklim KriziManşet

Google’dan tren bileti arama özelliği: Amaç karbon emisyonu düşük yolculuklar

0
Google arama motoru, Google Seyahat’te karbon emisyonu konusunda daha bilinçli tercih yapmak isteyenler için tren bileti arama özelliği getirdiğini duyurdu.

Şimdilik ABD, Japonya, Almanya, İtalya ve İspanya gibi belirli ülkelerde arama yaparak tren bileti satın almanızı sağlayacak yeni özellikle şirket, kullanıcıların daha bilinçli seyahat seçeneklerine ulaşmasını kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Buna göre, örneğin “Berlin’den Viyana’ya trenler” gibi iki varış noktasını aramanız, bir Google aramasındaki çeşitli listelere erişmenizi sağlayacak.  Buradan, biletinizi satın almak için sizi ortak web sitesine götürecek doğrudan bir bağlantıya tıklayabileceksiniz.Arama motoru, kullanıcıları 2011’den bu yana daha ucuz uçuş ve otel seçeneklerini sunuyordu; geçen yıl da Google Haritalar’da karbon emisyonu takibi yer almıştı. Haritalar yakıt açısından verimli sürüş rotaları sağlamanın yanı sıra, uçuşlarla ilişkili karbon emisyonları hakkında bilgi sunuyordu.  Şirket yakın zamanda çevre dostu navigasyonu Avrupa’ya da genişletti.

Henüz Türkiye’ye açık değil

Düşük emisyon filtresi Türkiye’den de kullanılabilir durumda olsa da tren bileti satın alma opsiyonu henüz açık değil.

Eko-sertifikalı uçuş ve oteller

Benzer seyahatlere kıyasla daha düşük emisyona sahip uçuşları görüntülemek istiyorsanız Google Flights’taki ‘Düşük Emisyon’ filtresini devreye sokmanız gerekiyor.

Uygulama “google.com/travel” üzerinde otel aradığınızda da aynı şekilde çalışıyor. ‘Eko-sertifikalı’ filtresini seçtiğinizde görünüm güncelleniyor, yalnızca eko-sertifikalı konaklamaları içeren bir liste karşınıza çıkıyor.

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.