İklim KriziManşetYerel

Gölbaşı Barajı’nın neredeyse yüzde 70’i çekildi

0
Fotoğraf: DHA

Bursa Ovası‘ndaki tarım arazilerine su sağlayan Kestel ilçesindeki Gölbaşı Barajı‘ndaki su seviyesi iklim krizi nedeniyle yaşanılan kuraklık ve vahşi sulama sebebiyle düştü.

Barajda meydana gelen kuraklık bölgede çiftçilik yapanları da tedirgin ederken, gölün yer yer yaklaşık 150 metre kadar çekildiği görüldü.

‘Barajın neredeyse yüzde 70’inin çekildiğini görüyoruz’

DHA‘da yer alan habere göre, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İkinci Başkanı ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Fevzi Çakmak, tarım arazilerinin sulanmasında kullanılan barajın çok değerli olduğunu ancak şu an barajın neredeyse yüzde 70’inin çekildiğini kaydetti:

Çünkü, artık tarımsal araziler sulanabildiği ölçüde değerli. Araziler sulandığı zaman verim 2-3’e katlanabiliyor. Çiftçinin ekonomik anlamda getirisi de artıyor. Özellikle iklim değişikliği ve yağışların düzensiz olduğu dönemlerde bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu bu göletlerden karşılayarak daha verimli ürün alabilmek mümkündür. Şu an Gölbaşı Barajı’nın neredeyse yüzde 70’inin çekildiğini gözlemlemekteyiz.”

Fotoğraf: DHA

‘Suyun minimum kaçak oranıyla götürülmesi sağlanmalıdır’

Gölden sulama yapılacak alan suyun minimum kaçak oranıyla götürülmesi gerektiğini kaydeden Dr. Çakmak, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bu mevsim olarak doğal karşılanabilir ancak bu kadar su seviyesinin düşmesi suyun tasarruflu kullanılmaması, suyun doğru yöntemlerle kullanılmaması, suyun tarlaya giderken uygun yöntemlerle götürülmemesi dolayısıyla kayıp kaçak oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Gölet alanından tarla başına suyun minimum kaçak oranıyla götürülmesi sağlanmalıdır. Bu da kapalı boru sistemiyle ve basınçlı sulama sistemiyle mümkündür. Şu anki sistemde genelde kanal ve kanaletlerle su tarlaya götürülmektedir. Bu anlamda da kayıp kaçak oranı yükselmektedir. Tarlaya geldikten sonra da yine mevcut vahşi sulama yöntemlerinin terk edilmesi gerekmektedir. Basınçlı, yağmurlama ya da damla sulama yöntemlerinin kullanılarak sudan tasarruf etmemiz gerekmektedir.”

‘Daha az su isteyen ürünlerin ekilmesi gerekecek’

Dr. Fevzi Çakmak, kuraklığın ekilen tarım ürünlerinde değişiklik oluşturabileceğinin altını çizdi ve “Kış aylarında yağan karın baharda erimesiyle, derelere karışan suların göletlere ve barajlara dökülmesiyle bu göletler dolmaktadır. Son yıllarda iklim ve yağış rejimi değişmekte. Kar yağışları azalmakta. Göletler dolmazsa çiftçi ciddi anlamda mağdur olacak. Burada ürün desenini de değiştirmek gerekebilir. Daha az su isteyen ürünlerin ekilmesi gerekecek. Bu da gelir kaybına yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.