Doğa MücadelesiManşetYerel

Gökçealan köyünde JES’e geçit yok

0
Fotoğraflar: BirGün

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Gökçealan köyünde RE Enerji Yatırım Firması tarafından yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı direniş devam ediyor.

Projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında köyün okul bahçesinde yapılması planlanan halkın katılım toplantısına bölge halkı izin vermeyerek protesto etti.

Eyleme; CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) ve Efes Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel, İzmir Milletvekili Ednan Arslan, çevre il ve ilçelerden sivil toplum örgütleri destek verdi.

‘Ne istiyorsunuz köylüden?’

“Milletin dediği olmalı” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Birileri saraylarındaki porsiyonu büyütecek diye sizlerin yaşam alanlarına dokunmalarına izin vermeyeceğiz. Yüzyıllardır burası böyle kalmış. Dünyanın hiçbir yerinde böyle üzüm, böyle zeytin yok. Birileri gelecek ’ben buraya JES yapacağım’ diyecek. Yok öyle! Ne istiyorsunuz bu köylüden, yuvasından, zeytininden, üzümünden?” sorusunu sordu.

Birgün’ün aktardığına göre Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel de, “Biz halkımız ne istiyorsa onu istiyoruz. Başka da bir şey istemiyoruz. Buraya doğaseverler gelmiş, sermayenin rengine değil, gerçek yeşilin tonuna aşık olanlar gelmiş. Ayağınıza sağlık. Biz sizlerin yanınızdayız. Doğa sermayeden güçlüdür” ifadelerini kullandı.

‘JES masalı dinlemek istemiyoruz’

Yöre halkının avukatlarından Cem Altıparmak, projenin doğaya ve çevreye zarar vereceğini vurgulayarak, “Burada bir JES masalı dinlemek istemiyoruz. JES sunumunu dinlemeyeceğiz. Bu, toplantıyı yaptırmamak anlamına gelmiyor ancak bizim tavrımız çok net; biz peri masalı dinlemeye gelmedik. Buraya dükkân açtırmayacağız” dedi.

Avukat Altıparmak ayrıca, “Çok sayıda imzayı ve dava dosyasını bakanlık personeline sunacağız. Hem bakanlığın hem şirketin cahilliğine son vereceğiz” şeklinde konuştu.

‘Yaptığınız yanlıştan dönün’

Köylülerden Hanife Helvacı ise, “Bunlar gelip burayı nasıl işgal eder. Her tarafı ettiler ama burayı işgal edemeyecekler. Yeter artık, sabır taşmıştır. Herkes kendine gelsin. Bu kadar verimli arazinin içine, köyün dibine nasıl JES yaparlar! Kanser olup ölecek miyiz biz? Bizi öldüremeyecekler. Bunu yapamayacaklar. Bu böyle bilinsin” dedi.

Helvacı, “Bizim cesedimizi çiğnemeden buraya giremezsiniz. Herkes aklını başını alsın ve yaptıkları yanlıştan dönsün. Bu ülkede hak ve adalet varsa bu ülkede savcı varsa bunların gereği yapılacaktır” tepkisini gösterdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.