DünyaManşet

Göğe bakma zamanı: Yılın en etkileyici meteor yağmuru bu gece zirvede

0

Yılın en iyi meteor yağmuru olarak bilinen Geminid meteor yağmuru, bu gece zirveye ulaşıyor. Meteor yağmurunu izlemek için egece 20-30 ile sabaha karşı 06.00 saatleri arasında gözlerinizi gökyüzüne çevirmeniz gerekiyor.

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), meteorların belirli bir yönden gelmediği için, hava koşullarının uygun olması halinde dünyanın her yerinden izlenebileceğini belirtti. NASA yetkilileri ideal koşullar altında saatte yaklaşık 60 ila 150 meteorun  izlenebileceğini kaydetti. En yüksek hareket ise sabah 02.00 ile 03.00 arasında gerçekleşecek.

Uzmanlar, bu muhteşem gök olayının rahat izlenebilmesi için gökyüzünün açık olduğu ve ışık kirliliğinin bulunmadığı noktaları tercih etmeniz gerektiğini söylüyor.

Rengarenk kayacaklar

Greenwich Gözlemevi de Geminid’in renkleri nedeniyle ayırt edici olduğuna dikkati çekerek, renklerinin beyaz, sarı yeşil, kırmızı ya da mavi olabileceğini ifade etti.

“Meteor yağmurlarının kraliçesi” olarak bilinen Geminid, 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyrukluyıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları sonucunda oluşuyor.

Her yıl aralık ayında gözlemlenen Geminid meteor yağmurunu gökbilimci Gianluca Masi tarafından yürütülen “Sanal Teleskop Projesi” sayesinde online olarak da canlı yayında izleyebilirsiniz.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.