Doğa MücadelesiManşet

Gezi ruhu ile kazanmaya devam: Çıralı sahili de kurtuldu

0

Çıralı Sahili’ndeki 18 dönümlük alanın, orman içi dinlenme yeri haline getirilmesi için kiralama kararı iptal edildi.

paylaşmak için tklynz / click for to share

Antalya’da dünyanın en iyi plajları arasında gösterilen ve birinci derece doğal sit alanı içerisinde yer alan Çıralı sahilinin orman içi dinlenme yeri olarak kiralanması işlemi mahkeme tarafından iptal edildi.

Kemer ilçesi’ne bağlı Ulupınar köyünde bulunan ve caretta caretta’ların üreme alanı Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan birinci derece doğal sit alanı Çıralı Sahili’ndeki 18 dönümlük alanın, orman içi dinlenme yeri haline getirilmesi için kiralanmasına karar verilmişti.

Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ‘orman içi dinlenme yeri olarak kiralanmasında sakınca yoktur’ yönündeki kararının ardından, 2011 yılı Temmuz ayında Orman Genel Müdürlüğü’nce yıllık 5 bin lira bedelle Ormanspor’a kiralanan alan, aynı gün imzalanan ‘sponsorluk sözleşmesi’ ile Ormanspor tarafından yıllık 55 bin liraya bir turizmciye ‘günübirlik alan’ olarak işletilmek üzere kiraya verildi.

Bu süreçte bölge halkı ve çevreciler çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalıştı, konuyu yargıya taşıdı. Açılan iki ayrı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, projenin iptaline karar verdi. Antalya 1’inci İdare Mahkemesi ise alanın orman içi dinlenme yeri olarak tesciliyle kiraya verilebileceğine ilişkin kararı iptal etti.

(Zete.com)

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.