İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Gezi Parkı eylemlerinin sekizinci yılında İzmir Valiliği tüm kentte eylemleri yasakladı

0

İzmir Valiliği, Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümünde kent genelinde her türlü eylem, etkinlik, gösteri ve yürüyüşleri bir hafta süreyle yasakladığını duyurdu.

Yasak kararının koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek alındığı ileri sürüldü.

Tebliğ gönderildi

İzmir Valiliği tarafından bazı sivil toplum kuruluşlarına karar tebliğ edildi. Tebliğde şu ifadeler yer aldı:

Valilik ve Kaymakamlık Makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere ilimiz genelinde umuma açık veya kapalı yerlerde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, el ilanı ve broşür dağıtma, anma töreni, toplu karşılama ve açılışlar vb. türdeki eylem ve etkinliklerin 26 Mayıs 2021 günü saat 15.00 ile 1 Haziran 2021 saat 24.00’a kadar 7 gün süre ile yasaklanmıştır.”

Dava açıldı

İzmir Valiliği’nin bu yasağına Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı.

İzmir İdare Mahkemesi Başkanlığı’na verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı:

Daha önce alınan hukuksuz kararlarda olduğu gibi, bu kararın da COVİD-19 ile mücadele kisvesi altında alınan, tamamen hukuki dayanaktan yoksun, keyfi bir karar olduğu aşikardır. Anlaşılan o ki, ülkemizde artık olağanüstü hal ilan edilmesine gerek dahi kalmadan ve Anayasa’da ve yasalarda yer aldığı şekilde temel hak ve özgürlükleri yasa ile dahi kısıtlamaya gerek duymadan, aleni bir şekilde fiilen olağanüstü bir yönetim şekli ile karşı karşıyayız.”

You may also like

Comments

Comments are closed.