ManşetTürkiyeUncategorized

Gezi davası başladı

0

Bugün başlayan 16 sanıklı davanın ilk duruşmasında güvenlik görevlileri, salona yalnızca beş uluslararası 20 de ulusal basın kuruluşu muhabirinin alınacağını belirtti.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu‘nun tutuklu yargılandığı 16 sanıklı davanın ilk duruşması bugün (24 Haziran Pazartesi) Silivri Cezaevi‘nde başladı. Osman Kavala, ilk duruşmasına tutukluluğunun 600’ncü gününde katılacak.

#GeziyiSavunuyoruz Twitter hesabından aktarılan bilgiye göre; güvenlik görevlileri, salona yalnızca beş uluslararası 20 de ulusal basın kuruluşu muhabirinin alınacağını belirtti. Bunun mahkeme kararı olduğunu söylediler.

Bianet’in haberine göre, duruşma öncesi açıklama yapmak isteyen Taksim Dayanışması‘nı jandarma engellemek istedi. Açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı:

“Barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği çarpıtılmak isteniyor. Geziyi lekelemeye yönelik çabaları reddediyoruz. Tarihsel gerçekliği çarpıtma gayretiyle tarafsızlığı çoktan tartışmalı hale gelmiş kurum ve kişilerin sipariş senaryolarıyla bu ülkenin özgürlük umudu gezinin kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Abdocan’ın, Ethem’in, Mehmet’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Ali İsmail’in, Ahmet’in, Berkin’in düşlerinin kirletilmesine izin vermeyeceğiz.”

Saat 10.00’da salona girişlerin başladığı duruşmadan notlar şöyle:

  • Sanıklar için üç avukat sınırı var.
  • Tutuklu yargılanan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu salona getirildi. Salona girdiklerinde izleyici sıralarındakiler ayağa kalkarak alkışladı.
  • Mahkeme Başkanı (MB): Amacımız duruşmanın hemen başlaması. Burada uzun zamandır hakim karşısına çıkmamış kişi var.
  • Tutuklu sanıklar Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu ile tutuksuz sanıklar; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, İnanç Ekmekci, Ali Hakan Altınay, , Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekci salonda.
  • Kavala avukatı Koyuncu: CMK değişti. İddianamedeki suçlamalara ilişkin eylemlere dair deliller eklenir maddesi eklendi. Bizim de talbimiz doğru Mart’a kadar soruşturma gizli olduğundan dosyayı inceleyemedik. Dosyaya erişince tapelerle hakimlik kararının olmadığını gördük.

Osman Kavala: Savcı sorgumdan önce suçlu olduğuma karar vermişti

HDP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, Kavala’nın savunmasındaki ifadeleri Twitter hesabından aktardı: “Savcı sorgumdan önce zaten benim suçlu olduğuma karar vermişti. Bir kalkışma planı hazırladığıma ya da böyle bir organizasyona dahil olduğuma dair tek bir delil yok” diyen Kavala, şöyle devam etti:

“Çeşitli STK’lerin kuruluşunda ve faaliyetlerinde yer aldım. Ülkemizin Avrupa demokrasisinin parçası olması, yargıdan kaynaklı sorunların ortadan kalkması için mücadele ettim. Bunun için Ergenekon ve Balyoz süreçlerini eleştiren yazılar kaleme aldım ve hiçbir Cemaate dahil olmadım.”

Manipülasyonlarla, telefon dinlemelerine dair tarih değişikliği ve tahrifatlar yapılarak bir komplo hazırlandığını belirten Kavala, “Gezi olaylarında barışçı faaliyetlerde bulunan yüzbinlerce kişiden biriyim ve tahliyemi istiyorum”dedi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.