Hayvan HaklarıManşet

Gediz Deltası’nda Türkiye’nin ilk Flamingo Festivali başlıyor

0

Doğa Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 15-17 Eylül tarihlerinde Türkiye’de ilk kez Flamingo Festivali düzenlenecek. Festivalde, farklı ülkelerden uzmanların katılımıyla kuşlar ve yaşam alanları konuşulacak.

İzmir Gediz Deltası’nda yapılacak Flamingo Festivali, 20. Türkiye Kuş Konferansı ile birlikte düzenleniyor. Festivalde Slovenya, Kazakistan, Fransa, Bulgaristan ve Türkiye‘nin çeşitli illerinden kuş gözlemcileri, bilim insanları, doğa koruma mücadelesi veren ve kuşlara meraklı doğa severler bir araya gelecek.

Dünyadaki flamingo nüfusunun yaklaşık yüzde 10’una yaşam alanı sunan Gediz Deltası, bugüne kadar Türkiye’de kaydedilen yaklaşık 500 kuş türünden 300’üne ev sahipliği yapıyor.

‘Flamingo ve turnanın dansı bir arada’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 15 Eylül saat 18.00’de Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda açılış konuşması yapacak. Konuşmanın ardından flamingo ve turna kuşlarının dansları, flamenko ve semah gösterisiyle sergilenecek.  

Kuş gözlemi, araştırma, koruma ve alan savunma faaliyetlerine dair bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı festival, 20. Türkiye Kuş Konferansı ile başlayıp Mavişehir Balıkçı Barınağı’nda ve İzmir Gediz Deltası’nda etkinliklerle devam edecek. Flamingo Festivali kapsamında üç gün boyunca Flamingo Yolu tekne turu, Flamingo Yolu otobüs turu, Agora Minör konseri, dans gösterileri, gölge oyunu ve uçurtma şenliği gerçekleşecek.

Gediz Deltası UNESCO Dünya Doğa Mirası adayı

Festivalin gerçekleşeceği İzmir Gediz Deltası, nüfusu dört milyonu aşan İzmir metropolünün içinde yer alıyor. Delta, barındırdığı farklı habitatlar sayesinde binlerce canlıya yaşam ortamı sunduğu için uluslararası öneme sahip nadir sulak alanlardan biri olma özelliği taşıyor.

Doğa Derneği, 20 yılı aşkın süredir çeşitli kurumlarla birlikte deltada koruma ve bilimsel çalışmalar gerçekleştiriyor. 2020’den bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalarını yürüten dernek, biyoçeşitlilik araştırmaları ve farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası olması için iki kurum birlikte çalışıyor.

‘Dünyadaki her 10 flamingodan biri Gediz Deltası’nda yaşıyor’

Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç, Flamingo Festivali ve 20. Türkiye Kuş Konferansı hakkında şu bilgileri verdi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle bu sene Flamingo Festivali kapsamında 20’ncisini düzenlediğimiz Türkiye Kuş Konferansı’nı İzmir’in Gediz Deltası’nda gerçekleştiriyoruz. 20. Türkiye Kuş Konferansı, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi’nde yaşamını yitiren ve uzun yıllar doğanın korunması için çalışmış Önder Cırık’ın anısına gerçekleşiyor.”

Kılıç, dünyadaki flamingoların yüzde 10’unun Gediz Deltası’nda yaşadığını söyledi:  ‘Gediz Deltası uzun yıllardır yaşaması için çalıştığımız önemli sulak alanlardan biri. Alan, flamingoların dünya nüfusunun yüzde 10’una ev sahipliği yaptığı için bu yılki konferansı Flamingo Festivali ile birleştirdik. 20. Türkiye Kuş Konferansı’yla eş zamanlı olarak deltanın ve flamingoların tanıtıldığı etkinliklere herkes katılabiliyor. Bu etkinliklerin gerçekleşmesi için emek verecek tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz.”

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.