Hayvan HaklarıManşetTürkiye

Gece kulübünde esaret altındaki köpek balığı için nakil kararı alındı

0
Fotoğraf: DHA

Antalya’daki Club Summer Garden isimli gece kulübünde yıllardır dar bir akvaryumda yaşayıp gece kulübünün gürültüsüne maruz bırakılan köpek balığı için nakil kararı alındı. İşletme sahibine ise yalnızca 1500 TL idari para cezası verildi.

Hayvan hakları örgütü PETA, köpek balığının özgür bırakılması için bir imza kampanyası başlatmıştı.

Denetim yapıldı

Sosyal medyada yankı bulan kampanya sonrası, söz konusu gece kulübüne dün Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Alanya Orman İşletme Şefliği’nden uzmanların olduğu bir ekip denetim yaptı.

Yapılan denetimde yaklaşık 3-4 metreküplük bir akvaryum içerisinde, 60-70 cm boyunda, 6-7 kg ağırlığında köpek balığının Carcharhinus limbatus türü siyah yüzgeçli köpek balığı olduğu belirlendi.

Akdeniz’de yaşayan bir tür olan köpek balığının yüksek ses ve ışığa bağlı fiziksel ve psikolojik eziyet görmesi nedeniyle, işletme sahibi hakkında 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14/a maddesinin ihlali gerekçesiyle işlem yapılmasına karar verildi.

İşletme sahibine ise sadece 1500 TL idari para cezası verilirken, doğal yaşamına uygun bir ortama nakledilene kadar gece kulübünde kalmaya devam edecek köpek balığının bu sürede geçici olarak daha uygun bir alana alınması gerektiği vurgulandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.