ManşetHayvan Hakları

Galatasaray Üniversitesi kampüste kedi beslemeyi yasakladı, kediler aç ve susuz kaldı

0

Galatasaray Üniversitesi Sokak Hayvanlarını Koruma Kulübü, üniversite yönetimi tarafından alınan karar ile kampüsteki kedilerin beslenmesinin yasaklandığını açıkladı.

Karara sosyal medyadan birçok hayvansever #GsuKedilerineSahipCik etiketi üzerinden tepki gösterdi.

Öğrenci kulübü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, hafta sonu uygulamaya konulan rektörlük kararı sonrasında kedilerin 3 gün boyunca kampüs içerisinde aç ve susuz bırakıldığı ifade edildi.

‘Hafta sonu boyunca kediler aç ve susuz bırakıldı’

Kediler için yapılan yuvaların da kırılarak çöpe atıldığının belirtildiği açıklamada, hayvanseverler dayanışmaya davet edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Galatasaray Üniversitesi’nde 2017 Aralık ayından beri kampüs canları için mama dağıtımı, sahiplendirme, kısırlaştırma, tedaviye ulaştırma ve maddi destek olma gibi konularda çalışmalar yürüten bir kulübüz.

Galatasaray camiasının bütün bileşenleri tarafından destek ve takdir görerek özveriyle çocuklarımızı büyüttük ve büyütmeye de devam edeceğiz. Her zaman okul yönetiminin uyarları doğrultusunda dikkatli olmaya çalışarak faaliyetlerimizi yürüttük. Bu süreçte beslenme noktalarımız azaltıldı. Erişimi az olan çocukları ellerimiziyle beslemeye çalıştık. Yine de yılmadık.

‘Yuvaları yıkıldı’

Pandemi döneminde zorluk çekmemeleri için harçlıklarımızla depolu mama ve su kapları aldık. Gönüllü arkadaşlarımız canlarını ortaya koyarak okula besleme yapmaya gittiler. Fakat kimsenin okulda olmadığı bu dönemde şimdi çok büyük bir zorlukla karşı karşıyayız! Rektörlük tarafından alınan gerekçesiz ve ani kararla sahil kampüste kedilerin beslenmesi yasaklandı. Kedilerin en büyük ve sevdikleri yuvası kırılarak çöpe atıldı. Diğerleri ise erişemeyecekleri Yiğit Okur kampüsüne taşındı.

Tüm bunlar özellikle kampüse erişimin yasak olduğu hafta sonu gerçekleştirilerek kedilerimiz üç gün boyunca aç ve susuz bırakıldı.Yıllardır düzeni kurulu olanların, ürkeklerin, anne ve yavru kedilerin arka tarafa taşınması mümkün değildir.

Taşımak denense bile bütün düzenleri bozulacak bu sebeple Çırağan caddesinden geçmeye başlayacaklardır. Bu onlar için ölüm demek. Bu sebeple 6199 sayılı kanun gereği kamusal alanda hayvanların beslenmesinin engellenmesini, aç ve susuz bırakılmasını reddediyor, sizi de bizlere destek olmaya çağırıyoruz.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.