DünyaManşet

G7 Zirvesi öncesi Biden ve Johnson bir araya geldi

0

Dünyanın en büyük ve sanayileşmiş yedi ekonomisinin bir araya geleceği G7 Zirvesi öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Birleşik Krallık Başbakanı  Boris Johnson bir araya geldi.

Avrupa’ya düzenlediği ilk ziyaretinde Johnson ile görüşmesi sonrası basın toplantısı düzenleyen Biden, Johnson ile yaptığı ikili görüşmenin “çok verimli” geçtiğini ifade ederek, görüşme ile “ABD-İngiltere arasındaki özel ilişkiyi yeniden teyit ettiklerini” belirtti.

‘Atlantik Bildirgesi ile birlikte çalışma’

Biden, “Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin çok yakın işbirliği içinde üzerinde çalıştığı çok çeşitli konuları masaya yatırdık ve tartıştık. Son zamanlarda pek söylenmediği gibi, halklarımız arasındaki özel ilişkiyi onayladık ve uluslarımızın paylaştığı kalıcı demokratik değerleri savunmaya olan bağlılığımızı yeniledik” açıklamasını yaptı.

Açıklamasında iki ülkenin siber güvenlik ve iklim değişikliği konularını ele almasını da içeren ve yeniden canlandırılan Atlantik Bildirgesi ile yeni yüzyılın zorluklarıyla mücadelede birlikte çalışmayı kabul ettiklerini kaydetti.

‘Sağlık ve iklimi de kapsayacak’

Atlantik Tüzüğü’nün 80 yıl önce Başbakan Winston Churchill ve Başkan Franklin Roosevelt arasında imzalandığını hatırlatan Biden, “Bu, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir araya geleceğine dair bir sözdü. Bugün bu taahhüdümüzü, bu yüzyılın temel zorluklarını (siber güvenlik, gelişmekte olan teknolojiler, küresel sağlık ve iklim değişikliği) doğrudan konuşurken bu vaadi yeniden teyit etmek için güncellenen canlandırılmış bir Atlantik Bildirgesi ile geliştiriyoruz” dedi.

‘Belfast Anlaşması’nı desteklemek istiyoruz’

Biden ve Johnson, Belfast Anlaşması’na ve barış sürecinin kazanımlarını korumaya olan bağlılıklarını teyit etti. Johnson, Biden’ın Kuzey İrlanda Protokolü’nün uygulanması konusunda kendisine baskı yaptığı yönündeki söylentileri yalanlayarak, “Hepimizin kesinlikle yapmak istediği bir şey var o da Belfast Anlaşması’nı desteklemek ve barış sürecinin dengesini koruduğumuzdan emin olmaktır” şeklinde konuştu.

Nisan 1998’de imzalanan Belfast Anlaşması, Kuzey İrlanda’ya özyönetimi geri vererek, 108 üyeli bir Meclis ile kendi hükümetini oluşturmasını sağladı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.