İklim KriziManşet

Fransız yargısı: Macron’un portresini indirmek meşru eylem, iklim krizi tüm insanlığı ilgilendiriyor

0

Macron’un iklim krizi politikalarını protesto etmek için Lyon Belediyesi’ndeki portresini indiren aktivistlerin eylemi, Fransız yargısınca meşru bulundu: Küresel ısınma tüm insanlığı ilgilendiriyor

Fransız yargısı hükümetin “iklim krizine” ilişkin politikasını protesto etmek amacıyla Lyon Belediye binasında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un portresini indiren iki çevreci aktivistin eyleminin meşru olduğuna karar verdi.

Euronews’in haberine göre, Lyon Mahkemesi pazartesi günü yapılan karar duruşmasında küresel ısınmanın tüm insanlığı ilgilendirdiğini ve bu durumun aciliyeti karşısında eylemcilerin söz konusu motivasyonunun “meşru” olduğunu vurgulayarak suç unsuru bulunmadığına karar verdi.

2 Eylül’deki duruşmada savunma makamı, iklim krizi ile mücadelede Fransa’nın hedefine ulaşamayacağını ileri sürmüş ve Macron’un bu konudaki sözünü tutmadığı için böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerini ifade etmişti.

Hakim: İnsanların söz hakkı sadece seçimlerle kısıtlı değil

Fransız hakim kararın açıklamasında, “Demokrasilerde insanların söz hakkı sadece seçimlerle kısıtlanmamalı. Ülkeyi ilgilendiren önemli konularda, farklı yöntemlerle eleştirilerini yapmaları gerekir” diyerek “genel çıkarlara hizmet eden bu eylem, Cumhurbaşkanı ile halkın arasında kopan diyaloğun yerine farklı bir ifade yolu olarak değerlendirilebilir” dedi. Böylelikle hakim, “insanlığı tehdit eden ciddi bir tehlike karşısında sivil itaatsizlik eylemimin meşru olduğuna” karar verdi

Aktivistlerin savunmasını üstlenen avukat Thomas Fourrey ise, “Yargı bağımsızlığı tartışmaları devam ederken, böyle bir kararın gelmesi demokrasimiz ve çevre aktivistleri için umut verici” diye konuştu.

Savcılık kararı temyize taşıyacağını açıkladı.

‘Macron iklim krizi ile mücadele eden bir lider imajı vermeye çalışıyor’

ANV COP21 isimli çevreci sivil toplum kuruluşu, Macron’u Fransa’daki iklim krizi ile ciddi anlamda mücadele etmemek ancak uluslararası arenada iklim değişikliğiyle mücadele eden bir lider imajı vermeye çalışmakla suçluyor. Çevre savunucuları, Cumhurbaşkanı Macron’un dış dünyaya verdiği imajla kendi ülkesindeki uygulamaları arasında tezat olduğunu öne sürüyor.

Bu arada Paris’in dışında Lyon ve Starzburg gibi kentlerde de çevreci aktivistlerin yargılamaları da devam ediyor. ANV COP21’e göre ülke genelinde şu ana kadar açılan 17 davada en az 57 çevreci aktiviste mahkeme celbi gönderildi.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.