Ekolojiİklim KriziManşet

Fransa ormanları kül oluyor: Yangın her dakika 10 futbol sahası alana yayılıyor

0

Fransa‘da geçen ay ülke tarihinin en büyük orman yangınlarından birinin yaşandığı Gironde bölgesindeki Landiras‘ta, dün öğleden sonra yeniden yangın başladı. Ormanları hızla kül eden yangının her dakika 10 futbol sahası büyüklüğündeki alana yayıldığı belirtildi.

Yerleşim yerlerine yaklaşan yangında evlerin hasar görme tehlikesi yüzünden 10 bin kişi tahliye edildi. Gökyüzünün dumandan karardığı bölgede yaklaşan yangından kaçmak isteyenler, evlerinin çatılarına çıkarak yardım bekledi.

Gironde Belediyesi sosyal medyadan yaptığı uyarılarda bölge sakinlerinin “belgelerini, hayvanlarını ve yanlarına alabildikleri bazı eşyaları toplayarak” evlerini derhal terk etmelerini istedi.

Hostens kasabası civarındaki çam ormanında çıkan yangın nedeniyle en az altı bin kişi tahliye edildi. Bölgede yangın söndürme uçaklarının yanı sıra 500 kadar itfaiyeci alevlerle mücadele ediyor. Sivil güvenlik sözcüsü Alexandre Jouassard, alevlerin hızla ilerlediğini, her geçen dakika 10 futbol sahasından büyük alanın alevlere teslim olduğunu anlattı.

Avrupa sıcak dalgasıyla boğuşuyor: Yüzlerce ölüm, dört bir yanda orman yangını

Le Figaro‘nun aktardığına göre, Gironde Valiliği, yeni yangının Landiras’ta 12 Temmuz’da başlayan ve 14 bin hektar alanı kül ettikten sonra halen tam olarak söndürüldüğü açıklanmayan yangından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı. Valilik, bölgede hava koşullarının elverişsiz olmasının yangınla mücadeleyi zorlaştırdığını bildirdi.

Landiras’ta geçen ay çıkan ve ilerlemesi durdurulsa da tam olarak söndürülemeyen yangının kıvılcımlarından çıktığı tahmin edilen yangında şu ana kadar altı bin hektardan fazla alan kül oldu.

Öte yandan, dün bölgede küçük çapta birçok yangının çıktığı ve bazılarında alevlerin halen kontrol altına alınamadığı ifade ediliyor. Bu yaz dördüncü sıcak dalgasının yaşandığı ülkenin güney ve batısında 16 bölgede turuncu alarm durumuna geçildi.

Gironde’de temmuz ayında Teste-de-Buch bölgesinde büyük bir yangın çıkmış, iki yangında toplam 20 bin 800 hektar ormanlık alan yanmış, 36 bin kişi tahliye edilmişti.

Küresel iklim değişikliğine bağlı, erken başlayan ve sıklaşan sıcak dalgaları nedeniyle orman yangınları ve kuraklıkla boğuşan Avrupa kıtasında Portekiz, İspanya ve Yunanistan ve ABD‘de Kaliforniya halen büyük orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.