Dünyaİklim KriziManşet

Fransa mahkemesi hükümete iklim hedeflerine uyması için 2022 sonuna kadar vakit verdi

0

Fransa mahkemesi iklim konusunda verdiği taahhütlere uymadığına karar verdiği hükümete 2022 yılının sonuna kadar süre verdi.

Paris İdari Mahkemesi tarafından verilen kararda 2015-2018 döneminde sera gazı emisyonu konusunda devletin belirlediği üst sınırın 62 milyon ton karbon eşdeğeri ile aşıldığı belirtildi.

AA’nın aktardığına göre mahkeme, devletten iklim konusunda taahhütlerini yerine getirmemenin neden olduğu hasarları, 31 Aralık 2022’ye onarmasını ve taahhütlerini yerine getirmesini istediği belirtildi.

Şubat ayında sonuçlandı

“Yüzyılın Davası” olarak değerlendirilen davada, Paris İdari Mahkemesi 3 Şubat’ta devletin iklim konusunda taahhütlerini yerine getirmediğini savunan ve devletten şikayetçi olan dört sivil toplum kuruluşunu haklı bulmuştu.

Mahkeme, iklimle ilgili taahhütlerin yerine getirilmemesi konusunda devleti sorumlu tutmuştu. Bunun üzerine kuruluşlar, mahkemeden devletin iklim konusunda taahhütlerini yerine getirmemesinin neden olduğu zararları gidermek için önlem almasını istemişti.

Söz konusu sivil toplum kuruluşlarının, devletin iklim konusunda yeterli çalışma yapmamasına tepki göstermek için başlattığı imza kampanyasına 2,3 milyon kişi destek vermişti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.