Dünya

Frankfurt Havalimanı’nda yeni grev

0

Önümüzdeki hafta Frankfurt Havalimanı’nı kullanacak yolcuları yine uçuş iptalleri ve uzun kuyruklar bekliyor.

Uçuş Kontrolörleri Sendikası (GdF) tarafından yapılan açıklamada, ücret artışı ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde başarı sağlanamaması sebebiyle gelecek hafta da uzun süreli bir greve gidileceği bildirildi. Açıklamaya göre grev bugün yerel saatle 21:00’de başlayacak ve 1 Mart Perşembe günü saat 05:00’e kadar devam edecek.

Almanya’nın en büyük havaalanı olan Frankfurt havalimanında yer işletmeleri hizmetini veren Fraport şirketiyse yeni grevi “fazlasıyla gereksiz ve anlaşılmaz” olarak niteledi. Şirket çok daha uzun süreli grevlere de hazırlıklı olduklarını ve bunun gerçekleşmesi halinde havaalanı trafiğini ayakta tutabilecek durumda olduklarını vurguladı. Şimdiye kadar yapılan grevlere rağmen uçuşların yüzde 80’i gerçekleştirilmiş, uluslararası uçuşlar ise herhangi bir aksaklık yaşanmadan yapılmıştı. Fraport önümüzdeki günlerde de benzer bir tablo beklediklerini açıkladı.

Greve giden yaklaşık 200 yer görevlisi, uçakların park pozisyonuna getirilmesini de kapsayan ve sorun yaşanması halinde havaalanı trafiğini kâbusa çevirebilecek kilit bir pozisyonda çalışıyor. Yer görevlileri geçtiğimiz haftalarda toplam 5 gün greve gitmiş, bu süre zarfında Frankfurt havaalanında bin 200 iniş ve kalkış iptal edilmişti. Fraport’un görüşme teklifi sebebiyle grev planlanandan önce sona erdirilmişti.

(DW)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.