DünyaManşetYeşil Havadis

Finlandiya Yeşiller Milletvekili Ozan Yanar Avrupa’da yılın kişileri listesinde

0

Avrupa’nın tanınmış politika dergisi Politico tarihindeki ilk Politico28 listesini açıkladı. Avrupa politikasına yön veren önemli düşünürler, kanaat önderleri ve politikacının yer aldığı 28 kişiden oluşan listeye Finlandiya’dan 28 yaşındaki Yeşil Parti Milletvekili Ozan Yanar da seçildi.

38

Listeye girmeyi başaran Yanar ödül haberi sonrası ilk duygularını şöyle aktardı. “Bu ödülden dolayı çok mutluyum ve heyecanlıyım. Aldığım bu önemli ödül beni daha adil ve daha eşitlikçi bir Finlandiya, Avrupa ve Dünya için daha çok çalışmaya teşvik edecek. Avrupa’nın ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan popülist politikaların prim yaptığı önemli bir dönüm noktasında olduğunu düşünüyorum, kıtada sosyal adalet, eşitlik ve sürdürülebilirlik gibi insani değerleri korumak için daha fazla işbirliği yapmamız gerekmekte.”

Politico 28 listesi, otoriter yönleriyle çok tartışılan Macaristan başbakanı Victor Orbán’dan büyük firmalara karşı savaşan Danimarkalı Margethe Vestager’e pek tanınmış kişileri içinde bulunduruyor. Listede ayrıca Refugee’s Welcome hareketinin kurucuları, dünyaca ünlü pop yıldızı Stromae ve LGBT hakları savunucusu Panti Bliss de yer alıyor.

39

Politico Dergisi Avrupa yayın yönetmeni Matthew Kaminski yayınladıkları basın bildirisinde; Avrupa’da akıllara en çok kazınmış kişileri bulmak için Hollanda’dan Estonya’ya, Avrupa Birliği’deki tüm ülkeleri tarayarak üst düzey yazarlar ve bir çok kişiden aldıkları önerilerle liste ortaya çıkarttığını belirtiyor. Kaminski ayrıca “Listeye seçilen kişilerin kendi çalışma alanlarında – örneğin uluslararası olaylar, hukuk sistemi, din, krizler veya Avrupa kimliği konularında – farklılık yaratabilecek etki gücünde olan kişiler olduklarını” vurguluyor.

Ozan Yanar kimdir?

37

Finlandiya’ya 14 yasında taşınan Ozan Yanar, üniversite’de ekonomi lisansı yaptı ve Helsinki Üniversitesi’nin Öğrenci Birliğindeki görevi ile toplumsal ve politik çalışmalara başladı. Finlandiya Yeşil Parti Gençlik Grubu başkanlığını da yapan Yanar, Nisan 2015’te yapılan Finlandiya Meclis seçimlerinde aldığı kişisel oylarla 27 yaşında Finlandiya Meclisine girmeyi başardı ve Finlandiya tarihinin ilk Türk asıllı milletvekili oldu. Ayrıca Finlandiya yakın tarihinin iki yabancı kökenli milletvekillinden biri olarak da önemli bir politik aktör haline gelen Yanar, özellikle ekonomi politikaları, insan hakları, eşitlik, sürdürülebilirlik ve kültürel çeşitlilik üzerine yaptığı çalışmalar ve fikirleri ile ilgi çekiyor.

 

(Yeşil Gazete)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.