EkolojiManşetYeşil Gündem

Filtresiz santrallere izin veren yasaya 600 vekilden sadece 36 karşı oy geldi

0

Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış 15 kömürlü termik santrale dördüncü kez havayı 2.5 yıl daha kirletme izni veren maddenin yer aldığı torba yasa, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclis’ten geçerek yasalaştı.  İki partideki 217 milletvekilinin onay verdiği yasaya yalnızca 36 karşı oy kullanıldı.

Milletvekilleri oylama sırasında yoktu

Daha önce açıklama yapan muhalefet partileri, yasanın geçmemesi yönünde açıklamalarda bulunmuş, Meclis’te bunu savunacaklarını belirtmişlerdi. Ancak, torba yasanın mecliste oylamaya sunulacağı gün milletvekillerinin çoğunluğu oturuma katılmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki (CHP) 139 milletvekilinden 114’ü, Halkların Demokratik Partisi’ndeki (HDP) 62 milletvekilinden 58’i, İyi Parti’deki 39 milletvekilinden 32’si ve son olarak Saadet Partisi’nin iki milletvekili oylama sırasında mecliste yer almadı.

Ekoloji Birliği’nden Erdoğan’a çağrı: Onaylama

Meclisteki tüm partilerin ortak kararıyla 14 Şubat 2019’da geri çekilen yasal düzenlemenin tekrar gündeme gelerek yasalaşması üzerine Ekoloji Birliği bir açıklama yayınladı. “Bu yasaya evet oyu veren milletvekilleri kirli hava nedeniyle yaşamını yitiren tüm canlıların ve yok olan kültür miraslarının vebalini taşımaktadırlar” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz konusu yasayı onaylamamaya davet edildi. Ekoloji Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Daha önce de Meclisin gündemine gelen ve “Madde 45” diye anılan yasa maddesi için bu kez termik lobisinin yoğun baskısı ağır bastı ve vekiller halkın değil termik lobisinin çıkarlarını gözetmeyi tercih ettiler.

AKP’li ve MHP’li milletvekiller daha önce halka verdikleri sözü tutmadı. Söz konusu santrallar 2,5 yıl daha filtre takmadan çalışacak ve havamızı, suyumuzu, topraklarımızı kirletmeye devam edecek.

AKP hükümeti bir kez daha doğadan, canlı yaşamından, halktan yana değil şirketlerin çıkarını gözetmiştir. Her gün havamızı kirleten, canlıların yaşam haklarını ellerinden alırken, Yatağan’da, Çanakkale Biga’da ve Aliağa’da olduğu gibi kültür varlıklarımızı da yok eden termik santrallere 2,5 yıl daha kirletme izni verilmesi asla kabul edilemez.

Bu yasaya evet oyu veren milletvekilleri kirli hava nedeniyle yaşamını yitiren tüm canlıların ve yok olan kültür miraslarının vebalini taşımaktadırlar. Halkının sağlığını düşünmeyen, gözünü kar hırsı ve rant bürümüş talancı anlayışı ve 50. Maddeye olumlu oy vererek bu anlayışı destekleyen ve tüm vekilleri kınıyoruz.

İklim krizinin hem ülkemizi hem de tüm dünyayı ciddi anlamda etkilediği bir dönemde, karbon salımı nedeniyle krizin daha da derinleşmesine yol açan termik santrallar tüm dünyada yasaklanırken bizim ülkemizde bırakın yasaklanmayı, yenileri planlanıp eskiler ise rehabilite edilmeden çalışmaya devam ettirilmektedir.

Rehabilite edilmeyen söz konusu 15 santral acilen kapatılmalı, ölüm saçmalarının önüne geçilmelidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı denetim görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Senenin uzun bir süresinde kirlilik değerlerinin çok üzerinde çalışan bu santralların göz göre göre halkı kanser etmesi kabul edilemez.

Genel Başkanı olduğu AKP’nin ve koalisyon ortağı MHP’nin oyları ile geçmiş olmasına rağmen biz yine de Cumhurbaşkanı’nı söz konusu yasayı onaylamamaya davet ediyoruz.

Türkiye, enerji politikalarını gözden geçirmeli, tüm termiklerden ve nükleerlerden bir an önce vazgeçmelidir. Enerji verimliliği ve tasarrufu politikalarını acilen uygulamalı, zorunlu enerji gereksinimini doğaya zarar vermeyen, kamu yararı gözetilen, halkın onayı alınan, talana yol açmayan yenilenebilir enerji kaynakları ile sağlanmalıdır.

Yenilenebilir enerji diye savunulur olmasına rağmen,  talan ve yıkım projelerine dönüştürülen HES, JES ve RES projelerindeki mevcut talan ve yıkımın da önüne geçilmesini istiyoruz.”

Erdoğan geçtiğimiz günlerde termik santrallardaki baca gazı filtreleme sistemlerinin mutlak suretle yapılması, yapılmadığı takdirde ceza verilmesi, gerekirse de kapatılması için talimat vermişti.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.