DünyaManşet

Filistin’de Mescid-i Aksa isyanı

0

İsrail polisinin, aşırı sağcı hahamı yaraladığı iddiasıyla bir Filistinliyi öldürmesinin ardından Doğu Kudüs’te başlayan çatışmalar sürüyor. Mescid-i Aksa’ya giriş yasağı ise kaldırıldı.

Çarşamba gecesi aşırı sağcı Yahudi Yehudan Glick’i vurduğu iddiasıyla evine baskın yapılarak İsrail polisi tarafından öldürülen Filistinli Mu’tez Hicazi’nin (32) Doğu Kudüs’teki evinin çevresinde toplanan Filistinliler ile İsrail güvenlik güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.

19 filistin...

Çatışmalar İsrail polisinin, Batı Kudüs’teki saldırının ardından ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurmasıyla daha da şiddetlendi.

Gün boyunca turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmedi. Akşam saatlerinde bir grup aşırı sağcı İsrailli yerleşimci de, Mescid-i Aksa’ya Bab El Mağaribe kapısından girmeye çalıştı. Mescidin tüm kapılarını kapatan İsrail polisi grubun girişini engelledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ‘savaş ilanı’ olarak nitelediği yasak kararı, akşam saatlerinde kaldırıldı. İsrail Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Micky Rosenfelt yaptığı açıklamada, “Yapılan güvenlik değerlendirmesinin ardından, Mescid-i Aksa’nın yeniden açılmasına karar verildi” dedi.

Hamas ve Fetih üyeleri cuma namazı için Mescid-i Aksa’da toplanma çağrısı yaptı.

Hamas Hareketi’nin parlamento grubu Değişim ve Islah Milletvekili Muhammed Atvan, Filistinliler’i Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılmaya çağırdı. Atvan, “Filistinliler hiçbir şart altında Mescid-i Aksa’nın İsrail polisi tarafından kapatılmasını kabul etmez ve işgalcinin kutsal mekanı kontrol altına almasına izin vermez” dedi.

Fetih Hareketi yetkililerinden Envar Bedir ise cuma günü onbinlerce Filistinli’nin Mescid-i Aksa’da namaz kılmak için toplanmasını istedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.