ManşetTürkiye

Fethiye Çetin: “Bu kadarını beklemiyorduk, ama bu dava bitmedi, biten bir komedi dosyasıdır”

0

Hrant Dink’in 5 yıl önce 19 Ocak’ta öldürülmesiyle ilgili davada Yasin Hayal’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, Erhan Tuncel beraat etmesi üzerine Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin biraçıklama yaptı.

Fethiye Çetin’in açıklaması şöyle:

“Arat Dink ‘bizimle dalga geçtiler’ demişti. Dalganın en büyüğünü en sona saklamışlar. Meğer Hrant Dink üç-beş kendini bilmez tarafından öldürülmüş. Burada örgüt yokmuş. Bu kadarını beklemiyorduk. Bu karar yerleşik bir geleneğin bozulmadığı anlamına geliyor. Nedir bu gelenek? Devletin siyasi cinayetler geleneği, devletin bir kısım vatandaşını düşmanlaştırma geleneği devam ediyor. Bu kararı bir kez daha tescil ettiler. Bu devletin katil, halkını bombalayan, imhacı, suikastçı, kundakçı gibi sıfatlarla yan yana anılmasından çok rahatsız olanlar devleti bundan arındırmak için hiçbir çaba sarf etmediler. Fırsatı da ellerinin tersiyle ittiler. Bu gelenekle arınmak, yüzleşmek cinayetlere asla diyebilmek için bu dava eşsiz bir fırsattı. Ama onlar kullanmak istemediler.

Daha düne kadar devletin ötekisi ve hedefi olanlar, yani bugünün egemenleri, kendilerini ötekileştiren gelenekle ittifak kurmuş görünüyorlar. Bu ittifakları geçicidir. Bu gelenek önce geçici müttefiklerini yiyerek yoluna devam etmiştir. Bugün bu kararla ilk safha kapandı. Ama bu dava bitmedi. Biten bir komedi dosyasıdır. Bizim için dava yeni başlıyor. Gideceğimiz pek çok yol var. Bunların her birini büyük bir kararlılıkla kullanacağız.”

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.