İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Fatih Tezcan’a Atatürk’e hakaretten hapis cezası

0
İktidara yakınlığıyla bilinen Fatih Tezcan, Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik “İngiliz’e hilafeti satan Yahudi” paylaşımı nedeniyle ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Tezcan’ın ‘sabıkalı geçmişi, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği’ gibi gerekçelerle cezayı ertelemedi.

‘Bir sayfa dolusu sabıkası var’

Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi, açılan davanın sonucunda Tezcan’ın, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiğini, paylaşımın ifade hürriyetinin ve eleştiri haklarının da ötesinde açıkça suç teşkil ettiğini ve hakaret suçunun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğunu” vurgulayarak 1.5 yıl hapis cezasına çarptırdı

Tezcan’ın, ‘Sabıkalı geçmişi, suçtan önceki ve sonraki davranışları, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması’ nedeniyle cezada indirime gidilmezken ‘bir sayfa dolusu sabıkasının bulunması ve suça yatkın kişiliği’ nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakılmadı ve hapis cezası ertelenmedi.

İstinafın da onaylamasıyla ceza kesinleşti. Ancak, cezanın üç yılın altında olması nedeniyle Tezcan’ın cezaevine girmesi beklenmiyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.