ManşetTürkiye

‘Evren’den o cüppeyi geri alın’

0

İzmirli avukatlar, İÜ Hukuk Fakültesi‘nin Kenan Evren‘e 1982’de verdiği fahri doktor ünvanının alınması için dava açtı.

12 Eylül askeri darbesinin bir numaralı ismi dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’e, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından verilen ‘Fahri Hukuk Profesörlüğü ve Hukuk Doktorluğu’ unvanının geri alınması için dava açıldı. İzmir Barosu avukatları, İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurarak, başta darbe mağdurları olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarından özür dilenerek bu unvanın derhal geri alınmasını talep etti.

İzmir Barosu avukatlarından Senih Özay, Murat Alpaslan ve Baha Coşkun, üniversite senatosuna, 6 Haziran 2011 tarihinde Evren’e verilen unvanın geri alınması için başvuruda bulundu. Üniversite yasal süre olan 60 gün içinde bu talebe yanıt vermeyince avukatlar bu kez konuyu yargıya taşıdı.

İstanbul İdare Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde, başta darbe mağdurları olmak üzere tüm TC vatandaşlarından özür dilenmesi ve kararın yürütmesinin durdurulması istendi. Avukat Alpaslan, Evren’in hukuka üstün hizmet etmek bir kenara, hukuku ayaklar altına aldığını ifade ederek şunları söyledi: “Unvanın bir kere gerekçesi sakat.

Senatoya başvurduk, onlar unvanı almadı biz de hukuk yoluyla bunu deniyoruz. Bu konuda açılan ilk dava. Daha önce bu unvanın geri alınması ile ilgili fakültenin öğrencileri de başvuruda bulundu. Ancak hiç dava açılmamıştı. Ayrıca unvan Kenan Evren’e veriliyor. Aslında gerçek ismin Ahmet Kenan Evren olması gerekiyor. Acelece alınmış bir karar olduğunu gösteriyor.”

Konuyla ilgili Radikal’e bir açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Semih Gemalmaz ise, Kenan Evren’e verilen unvanını geri alınması konusunun zaten gündemlerinde olduğunu ancak dava açıldığından haberi olmadığını ifade etti. Gemelmaz, “Geçen hafta ben de bir mütalaa yazıp verdim. Kısa zamanda karar verilecek” dedi.

Üniversite senatosunun 2 Aralık 1982’de aldığı karar şöyle: “Haiz olduğu ahlaki faziletler ve meziyetler yanında vatana hizmet ve yurtta ilmin yayılmasında büyük hizmetler ifasıyla temayüz etmiş olan Cumhurbaşkanı Sayın Kenan Evren’e ilmi kıymet ve meziyetlerinin tescili için ‘fahri profesörlük’ payesinin tevcihine karar verilmiştir.”

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.