DünyaManşet

Evo Morales: “Toprak ananın haklarını kabul etmeden iklim değişikliğini durduramayız”

0
Evo Morales Via Campesina zirvesinde (Fotoğraf: Ümit Şahin, Cancun, 10 Aralık 2010)

Evo Morales Via Campesina zirvesinde (Fotoğraf: Ümit Şahin, Cancun, 10 Aralık 2010)

Cancun, 10 Aralık 2010 – Via Campasina’nın Cancun’daki alternatif şenliğinin kapanışında bir konuşma yapan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales geçen Nisan ayında Cochabamba’da kabul edilen Halkarın İklim Değişikliği Bildirgesi’ne ve toprak ananın hakları deklerasyonuna vurgu yaparak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edileli 60 yıl olduğu halde hala insan haklarının tanınmadığına dikkat çekerek bu yıl kabul edilen Toprak Ana Hakları’nın tanınmasının da zaman alacağını ama toprak ananın haklarını kabul etmeye mecbur olduğumuzu söyledi.

Evo Morales konuşmasında Kuzey Amerika’daki imparatorluk diye söz ettiği ABD’nin hala yönetimlerini devirmek için baskı yaptığını söyleyerek sık sık “Chavez, Fidel, Raul ve Correa” isimlerini anarak Latin Amerika’daki solcu yönetimlere sahip Küba, Ekvator ve Venezuella’yla dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Bu ülkelerin ve gelişmekte olan diğer ülkelerin Dünya Bankası’na alternatif, Güney Bankası adında bir ortak fon oluşturmaları gerektiğini söyleyen Morales kapitalizme karşı çıkılmadıkça hiçbir küresel sorunun çözülemeyeceğini söyledi.

İklim değişikliğinin kapitalizmin yarattığı krizlerden biri olduğunu söyleyen Morales, finansal kiriz ve enerji krizini diğer önemli krizler olarak saydı. Cancun’da toplanan devlet başkanlarına neden harekete geçmediklerini sorduğunu söyleyen Morales Cochabamba’da kabul edilen Halkların Bildirgesi’ni kabul edilmesi gereken asıl politika olarak gösterdi.

Bolivya Devlet Başkanı Morales yeni bir sosyalizm çağrısı yaparak, yeni sosyalizmin toprak ananın haklarını tanıyacağını ve onun her türlü kirlilikten uzak yaşamasını garanti edeceğini, daha iyi bir hayat, eşitlik ve güvenliğin yeni sosyalizmin diğer belirleyticileri olacağını söyledi.

Morales’in konuştuğu Via Campesina buluşmasına 76 ülkeden 300 köylü ve çiftçi örgütünün temsilcileri katıldı.

(Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.