Dünya

Eski Liberya lideri Taylor için 80 yıl istendi

0

Birleşmiş Milletler’e bağlı Sierra Leone Savaş Suçları Mahkemesi savcıları, Sierra Leone’deki isyancıları silahlandırmaktan suçlu bulunan eski Liberya Cumhurbaşkanı Charles Taylor’ın 80 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Beş yıldır Hollanda’nın Lahey kentindeki mahkemede yargılanan Taylor, komşu ülke Sierra Leone’de 1991-2002 yıllları arasında yaşanan iç savaşta on binlerce kişiyi öldüren isyancılarla işbirliği yapmakla suçlanıyordu.

Taylor’ın çocukları savaşa süren, tecavüz, yağmalama, adam kaçırma olaylarından sorumlu tutulan ve kurbanlarının kol ve bacaklarını kesmekle nam salan Birleşik Devrimci Cephe Örgütü’ne mensup gerillalara elmas karşılığında silah sattığı öne sürülüyordu.

Mahkeme geçen hafta Taylor’ı cinayet ve tecavüz dahil 11 ayrı suçtan mahkum etmişti.

Savcılar mahkemede 64 yaşındaki Taylor’ın işlediği suçların boyutunun çok büyük olması nedeniyle uzun süreli hapis cezasına çarptırılması gerektiğini savundu.

Karar 30 Mayıs’ta

Taylor’ın cezası 30 Mayıs’ta açıklanacak.

Charles Taylor 2006’da tutuklandı ve Birleşmiş Milletler desteğindeki savaş suçları mahkemesindeki davası 2007’de başladı.

Eski Liberya Cumhurbaşkanı, kendisine yöneltilen savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamındaki 11 suçlamayı da reddediyordu.

Sierra Leone’de kollarını ve bacaklarını kaybeden çok sayıda kişi iç savaştan doğrudan Taylor’ı sorumlu tutuyor.

Savcılar beş yıldır, Taylor’ın bu saldırılarda nasıl bir rolü olduğunu tespit etmeye çalışıyordu.

Taylor, Liberya’da 1980’lerin sonundaki iç savaştan da sorumlu tutuluyor. Ancak eski lider bu mahkemede sadece Sierra Leone’de işlediği öne sürülen suçlardan yargılanıyordu.

Eski bir silahlı grup lideri olan Taylor, 1997’de cumhurbaşkanı seçilmiş 2003’te Nijerya’ya sürgüne gitmişti.

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.