Doğa MücadelesiEkolojiKazdağları GünlüğüManşet

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, kadınları Kazdağları için sesini yükseltmeye çağırdı

0

Kazdağları’nda altın aramak için yapılan doğa katliamına tepkiler çığ gibi büyürken, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu da Su ve Vicdan Nöbeti’ne desteğini açıkladı.

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu dünyada en çok oksijen üreten ikinci dağ olan Kazdağları’nda yaşanan doğa katliamına itiraz ederek kadın aktivistleri ve sivil toplum örgütlerini seslerini yükseltmeye çağırdı.

Platformun yaptığı çağrı metni şöyle:

“Kendi haklarımızı koruduğumuz gibi ağaçlarımızı, doğamızı ve dünyamızı da biz koruyacağız”
Dünyada sadece Türkiye’de yaşayan 7 bitki türünün yaşam alanı olan Kaz Dağları, Meşe, çam ormanları ile kaplı bir oksijen fabrikası. Bu canım dağlar maden projesi ile tehdit altında. Ağaç katliamının yanı sıra altın madeni siyanürle çıkarılacağı için hem bölgedeki doğal yaşam hem de bölge halkının sağlığı hiçe sayılıyor. Kaz Dağları’nın doğasını ve tüm canlılarını korumak ve gelecek nesillere bırakmak ile yükümlüyüz.

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, dünyada en çok oksijen üreten ikinci dağ olan Kaz Dağları’nda yaşanan doğa katliamına  seyirci kalamayız. Maddi ve manevi mirasımıza bir saldırı olan bu anlamsız, adaletsiz  maden projesine karşı herkesi, özellikle de yıllardır eşitlik ve adalet mücadelesi veren kadın sivil toplum temsilcileri ve kadın aktivistleri seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Yıllardır kendi haklarımızı korumaya çalıştığımız gibi ağaçlarımızı, doğamızı ve dünyamızı da biz koruyacağız.

Biliyoruz ki iklim adaleti mücadelesi kadınların ve kız çocuklarının cesareti, bilgeliği ve liderliği olmadan başarılı olamayacak.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.