KadınManşetTürkiye

EŞİK’ten Yeldana Kaharman çağrısı

0

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), Sedat Peker’in Kazakistanlı öğrenci Yeldana Kaharman’ın ölümüyle ilgili açıklamalarının Adalet ve İçişleri bakanlarına sorulmasını istedi.

Kaharman’la ilgili haberlere erişim engeli getirildiğini hatırlatan EŞİK, açıklamasında şöyle seslendi:

“TBMM Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu’nun bugün  yapılan toplantısında Sedat Peker’in Yeldana Kaharman ile ilgili tecavüz ve cinayet iddialarının açıklığa kavuşturulması için ilgili bakanlıkların komisyona davet edilmesi talep edildi.

CHP, HDP ve İyi Parti’nin komisyon üyesi milletvekilleri bu talebi içeren üç ayrı dilekçeyi komisyona sundu, Adalet ve İçişleri bakanlarının komisyona davet edilerek bilgi vermesini istedi.

Organize suç örgütü liderlerinden Sedat Peker, youtube üzerinden yaptığı yayınlarda soruşturma dosyası intihar olarak kapatılan Yeldana Kaharman’ın cinsel saldırıya maruz kaldığı ve öldürüldüğü iddialarını Türkiye ve dünya gündemine getirmişti.

Elazığ‘da 28 Mart 2019’da evinde ölü bulunan Kazakistan uyruklu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Yeldana Kaharman’ın ölümüne Mehmet Ağar‘ın AKP’li milletvekili oğlu Tolga Ağar‘ın adı karışmış ve ilgili haberlere erişim engeli getirilmişti.

‘Kadın vekillerin talebini destekliyoruz’

Konunun bu şekilde tekrar gündeme gelmesi üzerine EŞİK, Yeldana Kaharman’ın kuşkulu ölümünün Komisyon gündemine alınması için Komisyon üyelerine başvurdu.

Komisyonun bugünkü toplantısına katılan muhalefet partilerinden milletvekilleri Aysu Bankoğlu, Gamze Taşcıer Neslihan Hancıoğlu, Suzan Şahin (CHP), Filiz Kerestecioğlu,  Semra Güzel (HDP), Şenol Sunat (İyi Parti), Komisyon Başkanı Öznur Çalık’a verdikleri dilekçelerle Adalet ve İçişleri bakanlarının özel olarak Yeldana Kaharman’ın ölümü ile ilgili olarak bilgi vermek üzere komisyona davet edilmesini talep ettiler.

Üç parti de dilekçelerinde, konunun İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının komisyonda yapacakları genel sunumlar ile geçiştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi ve özel gündemli toplantı yapılarak; bilgi vermesi için Adalet ve İçişleri Bakanı’nın bizzat davet edilmesini talep etti.

EŞİK olarak, TBMM şiddetin nedenlerinin ve çözüm yollarının araştırılması komisyonunu, tüm kuşkulu kadın ölümlerini mercek altına almaya; Kaharman başta olmak üzere ekonomik ve siyasal olarak nüfuzlu kişilerle ilgili cinsel saldırı ve cinayet iddialarının üzerinin kapatılmaması, olayların aydınlığa kavuşturulması, faillerin ve soruşturmaların kapatılmasında rolü olanların cezalandırılmaları için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.”

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.