KadınManşetTürkiye

Kadınlardan muhalefete çağrı: Bu iktidar bloku ile anayasa görüşülmez, tartışmasız ‘hayır’ deyin!

0

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), seçimlerin ardından yeniden gündeme getirilen “yeni anayasa” tartışmalarıyla ilgili itirazlarını bir açıklamayla dillendirdi.

TBMM‘nin anayasa yapmak üzere seçilmiş bir Meclis olmadığını hatırlatan EŞİK, “Seçimlerde halktan açıkça yeni bir Anayasa yapma ya da Anayasanın 24 ve 41. maddelerini değiştirme yetkisi istenmemiştir” diyerek,”Anayasa’ya torba yasa muamelesi yapılmasına asla rıza gösterilmemeli, müzakere dahi edilmemelidir. Bu iktidarın yapacağı Anayasa’nın tek sonucu, temel hak ve özgürlüklerimizin tamamen ortadan kaldırılması olacaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP ile ortaklaşa girdikleri ve BBP, RP, HÜDA-PAR ve DSP’nin desteklediği 14 Mayıs seçimlerinin hemen ardından yeni anayasa değişikliğini gündeme getirmiş; o günden bu yana iktidar bloğu bu tekliflerini sürekli yinelemişti.

Son olarak 12 Eylül askeri darbesinin 43’üncü yılında konuşan Erdoğan, muhalefete çağrı yaparak, “Bize düşen kapıları çalmak. Cumhur İttifakı olarak biz buna hazırız” sözleriyle 1 Ekim’de yeni yasama yılına başlayacak parlamentonun gündemine yeni anayasa tartışmasını getireceklerinin işaretini vermişti.

‘Önce mevcut Anayasa’ya saygı gösterin’

EŞİK, ‘Önce Anayasa’ya Saygı’ başlıklı açıklamasında bu girişimleri eleştirerek şunları söyledi:

“Genel seçimlerden önce Anayasa’nın 24. ve 41’inci maddelerini değiştirmek isteyen ve ciddi bir dirençle karşılaşan iktidar, şimdi de tüm Anayasa’yı değiştirmekten bahsediyor. 12 Eylül günü düzenlenen Anayasa Sempozyumu‘nda, “sivil, demokratik, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasa” yapmak için tüm siyasi partilere, sivil topluma, akademisyenlere çağrı yapan iktidar; bugüne dek 1982 Anayasa’sında 12’si kendi döneminde olmak üzere toplam 19 kez ve 184 maddeyi etkileyen değişiklik yapıldığının unutulduğunu sanıyor. 2010 ve 2017’de referandumla yaptıkları iki büyük değişiklikle; temel hak ve özgürlükler budandı, tek adam rejimine geçilerek yürütme güçlendirildi, yargı bağımsızlığı ortadan kaldırıldı. Bu değişikliklerle bir AKP Anayasası haline gelen Anayasa’yı bile her gün farklı şekillerde ihlal eden bir iktidar yeni Anayasa yapamaz. Önce Anayasa’ya saygı gösterin!”

Seçimler öncesinde Anayasa’nın laiklikle ilgili 24 ve aile ile ilgili 41’inci maddelerinde önerilen değişikliklerin özel ve toplumsal yaşamı Taliban çizgisinde yeniden yapılandırmayı hedefleyenlerin önünü açacağının altını çizdiklerini hatırlatan kadınlar özetle şunlara dikkat çekti:

“Başlattığımız Anayasa Kampanyasında, “Tartışmasız HAYIR! Anayasayı uygulamayanlar Anayasa yapamazlar” demiş ve milyonları temsil eden 700’e yakın sivil toplum örgütünün imzasını almıştık. Muhalefet partileri de Anayasa görüşmelerine dahil olmamış veya Komisyon görüşmelerinden çekilmişlerdi. Bugün de aynı duruşu devam ettirmek ve ülkede demokratik Anayasa yapma koşullarının olmadığını cesaretle savunmak zorundayız.”

‘Bu Meclis Anayasa yapamaz’

“Bu Meclis, Anayasa yapmak üzere seçilmiş bir meclis değildir. Seçimlerde halktan açıkça yeni bir Anayasa yapma ya da Anayasanın 24 ve 41. maddelerini değiştirme yetkisi istenmemiştir. İktidar devamlı yaptığı gibi halkın desteğini aldığı algısı yaratarak yetki gaspı yapmaya, Anayasa’da olmayan bir yetki kullanmaya çalışmaktadır. Anayasa’ya torba yasa muamelesi yapılmasına asla rıza gösterilmemeli, müzakere dahi edilmemelidir. Bu iktidarın yapacağı Anayasa’nın tek sonucu, temel hak ve özgürlüklerimizin tamamen ortadan kaldırılması olacaktır. Kadınlar olarak,  laiklik ve eşitlikten uzak olduğunu defalarca ortaya koymuş olan bir iktidarın yapacağı yeni Anayasayı ya da Anayasa’nın herhangi bir maddesinde değişikliği asla kabul etmiyoruz.”

‘Müzakere dahi etmeyin, tartışmasız ‘hayır’ deyin!

EŞİK, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum‘un aynı sempozyumda “Hedef 2023 Anayasasıdır. 2023’ten sonra hangi yılda kabul edilirse edilsin Türkiye Yüzyılı’nda kabul edilecek yeni Anayasanın adı ‘2023 Anayasası’ olmalıdır” dediğini de hatırlattı; “Uçum’un sözlerinden de anlaşılacağı üzere, iktidar aslında 2023 yılında da yeni bir anayasa yapamayacağının farkında. Ama muhalefete ve topluma kendi yaratmak istediği devlet ve toplum düzenini dayatacak bir yeni Anayasanın alt yapısını hazırlamaya çalışıyor. Bir yandan da en azından geçtiğimiz yasama yılında kabul ettiremediği 24 ve 41. madde değişikliklerini geçirmeye çalışıyor” dedi.

Kadınlara, tüm sivil topluma ve muhalefete seslenen platform, “İktidarın yeni bir Anayasa yapma söylemiyle ülkeyi evrensel hukuk sisteminden koparma girişimlerine ve iki maddelik eski değişiklik taslağını rötuşlayıp dayatma girişimlerine “hayır” deyin. Bu iktidar bloğu ile Anayasa görüşmeyin,  müzakere dahi etmeyin, tartışmasız “Hayır” deyin” çağrısı yaptı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.