GündemManşetTürkiye

Esenyurt’ta, yarım saatlik yağışta bir kişi hayatını kaybetti

0
İstanbul Esenyurt‘ta Pınar Mahallesi’nde şiddetli yağışın ardından dere taştı. Taşan derenin sularının bastığı sokakta bulunan 30’a yakın binanın bodrum katındaki daireleri su altında kaldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 32 yaşında, Suriyeli bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Birden bastıran ve yarım saat kadar süren ağır sağanak yağış ve ardından gelen selle ilgili itfaiye ekipleri özellikle bodrum katlarda arama çalışması yürüttü. Yapılan çalışmalarda 11 kişi bodrum kattan dakikalarla kurtuldu.  İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da, su baskını sonucu mahsur kalan Suriye uyruklu, iki, üç ve beş yaşlarındaki üç çocuğun kurtarıldığı açıklandı.

Vali Yerlikaya: Bir Suriyeli misafirimiz vefat etti

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bölgeye giderken, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Çatalca’da hastanede tedavi gören iki vatandaşımız, Beylikdüzü’nde tedavi gören ik vatandaşımız, Esenyurt’ta 4 Suriyeli misafirimiz var, durumları gayet iyi. Maalesef 30-32 yaşlarında bir Suriyeli misafirimiz vefat etti. 1272 nolu sokakta bodrumda yaşam izni, oranın konut olarak kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bugünden itibaren tekrar oranın kullanılmamasıyla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz.”

İtfaiye ve AFAD ekipleri halen su basan bodrum katlarında insanların mahsur kalıp kalmadığının tespiti için çalışma yapıyor, biriken suları tahliye ediyor. 

Öte yandan bazı sokaklarda Haramidere‘den taşan sular, önlerine kattıkları araçları sürükledi. Bir sokakta hızla yükselen suların arasında mahsur kalan bir minibüsün içindekiler, aracın üstüne çıkarak bekledi.

‘Yıllar süren çarpık yapılaşmanın sonuçları’ 

CNN Türk‘e konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da  ilçe genelinde mahsur kalan biri olduğuna dair kendilerine ulaşan bir bilgi olmadığını söyledi.

Bozkurt, “Yıllardır yanlış yapılanmadan dolayı bu sorun yaşanıyor. Çarpık kentleşmenin yıllardır önünü açmakla birlikte başlayan süreç bu” dedi. 50 civarında konutun hasar gördüğünü tahmin ettiğini belirten Bozkurt şunları söyledi:

“Haramidere’nin ıslahı için bir çalışma yapılıyor. Kanalizasyon sularıyla yağmur suyunu ayrıştırmak için çalışma yapılıyor. Dere yalnızca yağmur suyu alacak şekilde dizayn edilecek. Fakat bazı binalar dere kotunun altında. Bunlarla ilgili de önlemler almaya çalışıyoruz.”

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.