Ekolojik YaşamManşet

Erzurum’da Kuş Gözlemciliği Konferansı

0

Kuş Konferansı’nın 14’üncüsü bu yıl 19-21 Ekim tarihleri arasında Erzurum’da gerçekleştirilecek. Doğa Derneği’nin organize ettiği 14. Türkiye Kuş Konferansı, “ Kuş Gözlemciliği ve Kuş Koruma” ana teması ile Erzurum Merkezde, Erzurum Turizm Elçileri Derneği,  Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenecek.

Kuş gözlemi, envanter oluşturma, kuş koruma çalışmaları, eğitim faaliyetleri ve farkındalık yaratma gibi konuların ele alınacağı konferans her yıl olduğu gibi kuş gözlemcileri ve doğa severler başta olmak üzere konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve üniversitelerin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

Kuşlar sağlıklı bir doğa için erken uyarı sistemi olarak görülüyor. Nasıl ki yüksek teknolojili binalarda yangın alarmları gibi bir takım sistemler sorunu derhal tespit edip insanların zarar görmesini engelliyorsa ya da çeşitli yönlendirmelerle binayı terk etmelerini sağlıyorsa işte kuşlar da sağlıklı bir ekosistem için aynı işlevi görmekte. Bir alanda düzenli gözlemlerle tespit edilen kuş türlerinde ya da sayılarındaki değişim sayısal verinin ötesinde o alanda ya da o türle ilgili yaşanan ciddi değişimlerin ve sorunların ilk göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor. Çünkü bir alanın doğal özelliklerini kaybetmeye başlamasına, ya da alanın doğal yapısı üzerindeki baskının giderek artmasına genellikle önce kuşlar tepki veriyor.

(Doğa Derneği)

You may also like

Comments

Comments are closed.