KadınManşet

Erkekler Mayıs’ta 38, beş ayda 127 kadını öldürdü

0
Fotoğraf: Fatoş Sarıkaya / csgorselarsiv.org

Erkekler Mayıs’ta en az 38 kadını ve iki çocuğu, 2023’ün ilk beş ayında ise 127 kadını öldürdü. Erkekler, en az 61 kadına şiddet uyguladı, en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az beş kadını taciz etti. Mayıs’ta erkekler en az 17 kadını seks işçiliğine zorladı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle oluşturulan ve Evrim Kepenek‘in kaleme aldığı Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre; erkekler, Mayıs’ta en az 38 kadını ve iki çocuğu öldürdü.

Mayıs’ta en az 22 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Mayıs’ta bir çocuğun ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı. Mayıs 2023’te basına yansıyan iki tecavüz vakası oldu.

Fotoğraf: Emekçi Kadınlar/ Twitter

Erkekler beş ayda 127 kadını öldürdü

2023’ün ilk beş ayında erkekler 127 kadını öldürdü, 20 kadını taciz etti, 47 çocuğu istismar etti, 295 kadına şiddet uyguladı, altı kadına tecavüz etti. Erkekler en az 132 kadını seks işçiliğine zorladı. 95 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler 13 çocuğu öldürdü.

Erkekler Mayıs’ta 38 kadını öldürdü

Erkekler, en az 38 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 32 idi. Erkekler, kadınların yanındaki bir erkeği de öldürdü. Erkekler, en az üç kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Moldavya yurttaşıydı. Bir kadını da astsubay erkek öldürdü.

Fotoğraf: Ozan Mercan / csgorselarsiv.org

Erkeklerin kadınları öldürme bahaneleri: ‘Müziğin sesini kısın’ dedi’…

Erkekler sekiz kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadını “evlilik teklifini kabul etmediği” bir kadını da “müziğin sesini kısın” dediği için öldürdü. Erkeklerin en az 28 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

22 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, beş kadını oğlu/abi ve kardeşi olan erkekler, iki kadını komşusu, dört kadını arkadaşı, dört kadını eski/mevcut damadı öldürdü. Bir kadını da 18 yaşından küçük bir grup oğlan öldürdü.

Erkekler, dört kadını sokak, tarla gibi ev dışı alanlarda, 32 kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin iki kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Fotoğraf: Fatoş Sarıkaya / csgorselarsiv.org

Katillerden sadece 18’i tutuklandı

Kadınları öldüren 37 fail vardı. Sadece 18 fail tutuklandı. Altı fail gözaltına alındı. 10 fail intihar etti. İki failin bilgisi basına “kaçtı” diye yansırken bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Fotoğraf: Serra Akcan / csgorselarsiv.org

Erkekler Mayıs’ta en az beş kadını taciz etti

Mayıs‘ta erkekler en az beş kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ayda 11 idi. Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler, dört kadını sokak, durak ve toplu taşıma araçlarında, bir kadını da evde taciz etti.

Bir kadını eski kocası ve bir kadını eski sevgilisi taciz ederken, üç kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Kadınları taciz eden beş fail vardı. Faillerden hiçbiri tutuklanmadı. Bir fail serbest bırakıldı. Üç fail gözaltına alındı. Bir fail hakkında önleyici tedbir uygulandı.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Erkekler iki kadına tecavüz etti

Mayıs’ta erkekler basına yansıyan bilgilere göre iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı dört idi. Kadınlardan birine erkek hemşire tecavüz ederken bir kadına tecavüz eden failin kim olduğu bilgisi basına yansımadı. İki failin ikisi de tutuklandı.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Mayıs’ta erkekler 61 kadına şiddet uyguladı

Erkekler Mayıs’ta en az 61 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl, aynı ay bu sayı, 64 idi. Erkeklerin şiddet uyguladığı en az sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az dokuz kadına “koruma kararı ihlal ederek şiddet uyguladı.

En az 50 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Bir kadını babası, bir kadını da arkadaşı yaraladı. Dokuz kadını yaralayan erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 22 kadını “ayrılmak istediği, barışmak istemediği, reddettiği” için yaraladı. Erkeklerin 39 kadını neden yaraladığının “bahanesi” basına yansımadı.

Fotoğraf: Fatoş Sarıkaya / csgorselarsiv.org

Erkekler, 47 kadını ev içinde, dokuz kadını ormanlık alan, gazino ve sokak gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin beş kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Kadınlara şiddet uygulayan 61 fail erkek vardı. Sadece beş fail tutuklandı. 28 fail hakkında önleyici tedbir uygulandı veya talep edildi. Altı fail gözaltına alındı. İki fail serbest bırakıldı. En az 12 failin hukuki süreci basına yansımadı. İki fail de kaçtı. Altı fail de intihar etti.

Erkekler 17 kadını seks işçiliğine zorladı

Mayıs’ta erkekler en az 17 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl bu sayı 65 idi. Altı kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı. Kadınları seks işçiliğine zorlayan en az 16 fail vardı. İki fail tutuklandı, altı fail gözaltına alındı. Sekiz failin süreci basına yansımadı.

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

Erkekler Mayıs’ta en az iki çocuğu öldürdü

Erkekler Mayıs’ta en az iki çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay sayı altı idi. Bir çocuğu babası, bir çocuğu da annesinin sevgilisi öldürdü.

Erkekler bir çocuğu istismar ederken bir çocuğu da ateşli silahla öldürdü. Çocukları öldüren beş fail vardı. Dört fail tutuklandı, bir fail intihar etti.

Erkekler Mayıs’ta 16 çocuğu istismar etti

Erkekler, Mayıs’ta en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 22 idi. Çocukları istismar edenler arasında uzman çavuşlar da vardı. Bazı failler aynı suçu daha önce işlemiş ve yargılanmıştı.

Erkekler, bir çocuğu ev içinde, 15 çocuğu düğün salonu, sokak, okul etrafı gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

Fotoğraf: Beyza Kural /csgorselarsiv.org

Fotoğraf: Beyza Kural /csgorselarsiv.org

İki çocuğu uzman çavuş, iki çocuğu akrabası, yedi çocuğu esnaf, bir çocuğu komşusu, bir çocuğu servis görevlisi istismar etti. Bir çocuğu bir grup erkek istismar ederken, iki çocuğu istismar eden erkeklerin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Çocukları istismar eden 11 fail erkek vardı. Sadece dört fail tutuklandı, dört fail de gözaltına alındı. İki fail kaçtı. Bir fail hakkında soruşturma başlatıldı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.