KadınManşet

Erkekler Mart’ta 23 kadını öldürdü: Çoğu kadın ‘aile’ üyeleri tarafından öldürüldü

0
8 Mart, 21. Feminist Gece Yürüyüşü - Fotoğraf: Cansu Acar
8 Mart, 21. Feminist Gece Yürüyüşü - Fotoğraf: Cansu Acar

Erkekler Mart 2023’te en az 23 kadını ve en az dört çocuğu öldürdü.
Mart’ta en az 20 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Mart’ta da üç çocuğun ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerle oluşturulan ve Evrim Kepenek‘in kaleme aldığı Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre; erkekler, en az iki kadını taciz etti, 102 kadını da seks işçiliğine zorladı. Mart 2023’te basına yansıyan iki tecavüz vakası oldu.

Fotoğraf: Fatoş Sarıkaya / csgorselarsiv.org

Erkekler 23 kadını öldürdü, kadınlardan dördünün koruma kararı vardı

Erkekler, en az 23 kadını öldürdü; geçen yıl da aynı ay bu sayı 25 idi. Erkekler, kadınların yanındaki dört erkeği de öldürdü.

Erkekler, en az dört kadını koruma kararına rağmen öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Rusya biri de Özbekistan yurttaşıydı.

Fotoğraf: Emre Orman / csgorselarsiv.org

Öldürme bahaneleri…

Erkekler dokuz kadını “ayrılmak istediği”, bir kadını “canı istediği” için öldürdü. Erkekler iki kadını “kıskandığı” için öldürürken, bir kadını “annesine bakmadığı”, bir kadını da “acı çektiği” için öldürdü. Erkeklerin dokuz kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı.

16 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, dört kadını oğlu ve abisi, iki kadını damadı öldürdü. Bir kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, dört kadını sokak, park, iş yeri gibi ev dışı alanlarda, 19 kadını ev içinde öldürdü.

Kadınları öldüren 22 fail erkek vardı. Sadece sekiz fail tutuklandı. Altı fail intihar etti. Dört fail gözaltına alındı. İki failin hukuki süreci basına yansımadı, iki fail kaçtı.

Fotoğraf: Serra Akcan / csgorselarsiv.org

Taciz ve tecavüz

Mart 2023’de erkekler en az iki kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay, beş idi.

Erkekler, kadınları sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler bir kadını hastanede, bir kadını sokakta taciz etti.

Mart’ta erkekler, basına yansıyan bilgilere göre beş kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı üçtü.

Fotoğraf: Beyza Kural /csgorselarsiv.org

Fotoğraf: Beyza Kural /csgorselarsiv.org

Bir seks işçisine birlikte iş yaptığı futbol menajeri erkek, bir kadına da Iğdır’da Geri Gönderme Merkezi‘nde çalışan beş erkek tecavüz etti.

Kadınlara tecavüz eden beş erkek vardı. Bir faile dava açıldı, dört failin sadece ifadesi alındı.

Erkekler 66 kadına şiddet uyguladı

Erkekler, Mart’ta en az aralarında LGBTİ+’ların da olduğu 66 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl, aynı ay bu sayı, 51 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı en az sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az yedi kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

En az 47 kadını kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. İki kadını akrabası erkekler, bir kadını arkadaşı, bir kadını da oğlu yaraladı. 15 kadını yaralayan erkeklerin kim olduğu bilgisi basına yansımadı.

Fotoğraf: Serra Akcan/csgorselarsiv.org

Fotoğraf: Serra Akcan/csgorselarsiv.org

Erkekler, 15 kadına boşanmak istediği/barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Bir kadını da “kıskandığı” için yaraladı. Erkeklerin en az 50 kadını yaralama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 42 kadını ev içinde, 19 kadını ormanlık alan, gazino ve sokak gibi ev dışı alanlarda yaraladı. Erkeklerin beş kadını nerede yaraladığı bilgisi basına yansımadı.

Seks işçiliğine zorlama

Mart 2023’te erkekler 102 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı 93 idi.

Seks işçiliğine zorlanan 59 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 52 fail vardı. Faillerden 29’u tutuklandı, 23 fail gözaltına alındı.

Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan / csgorselarsiv.org

Çocuk cinayeti

Erkekler Mart’ta en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay sayı dört idi. Üç çocuğu babası, bir çocuğu da akrabası öldürdü.

Çocukları öldüren üç fail erkek vardı. İki failin hukuki süreci basına “gözaltına alındı” diye yansırken bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk istismarı

Erkekler, Mart‘ta en az 14 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 12 idi. İstismarlardan biri çocuk “hamile“ kaldığı için iki istismar da çocuklar rehber öğretmenlerine anlattığı için ortaya çıktı. Çocuklardan biri zihinsel engelliydi.

Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan/csgorselarsiv.org

Erkekler, 14 çocuğu da sokak, okul etrafı gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Üç çocuğu doktor, bir çocuğu simitçi, bir çocuğu da babası istismar etti. Dokuz çocuğu istismar eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Çocukları istismar eden 11 fail vardı. Sadece yedi fail tutuklandı, üç fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.