KadınManşet

Erkekler Haziran’da en az 32 kadını öldürdü

0
Fotoğraf: Serra Akcan / csgorselarsiv.org

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerden oluşturduğu Erkek Şiddeti Çetelesi’ne göre; erkekler Haziran’da en az 32 kadını ve yedi çocuğu öldürdü.

Haziran’da en az 14 kadının ölümü basına “şüpheli” ölüm olarak yansıdı.

Erkekler, en az 89 kadına şiddet uyguladı, en az 41 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 27 kadını taciz etti, 24 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Evrim Kepenek’in aktardığına göre; erkekler, Haziran’da en az 32 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 24 idi.

Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan en az altı erkeği de öldürdü.
Kadınları öldüren erkeklerden biri polis biri de astsubaydı. En az üç kadın koruma kararına rağmen öldürdü.

Bahaneler: Ayrılmak istedi, barışmak istemedi

Erkeklerin 18 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 10 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü.

Erkekler bir kadını “kıskandığı”, bir kadını “namus”, bir kadını “gürültü yaptığı”, iki kadını “köpek beslediği” için öldürdü. Erkekler bir kadını da “şaka yaptım” diyerek öldürdü.

22 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, üç kadını oğlu, üç kadını akrabası, iki kadını komşusu öldürdü. İki kadını öldüren beş erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Fotoğraf: Emre Orman / csgorselarsiv.org

Kadınları öldüren 36 fail vardı. 19 fail erkek tutuklandı. İki fail gözaltına alındı, sekiz fail intihar etti. Bir failin süreci basına “kaçtı” diye yansıdı.

Haziran 2022’de erkekler en az 27 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay yedi idi. Erkekler, 23 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti.

Erkekler en az 89 kadına şiddet uyguladı

Erkekler, Haziran’da en az 89 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 94 idi. Erkeklerin şiddet uyguladığı 12 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az on sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

En az 62 kadını kocası, eski sevgilisi öldürdü, 17 kadına şiddet uygulayan 13 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Fotoğraf: Dilara Açıkgöz / csgorselarsiv.or

Erkekler, 18 kadına boşanmak istediği/barışmak istemediği için şiddet uygularken, sekiz kadına kıskandığı için şiddet uyguladı. Erkeklerin 63 kadına şiddet uygulama bahanesi basına yansımadı.

82 failin yalnızca 16’sı tutuklandı

Kadınlara şiddet uygulayan en az 82 fail vardı. 16 fail tutuklandı, 26 fail hakkında yasal süreç başlatıldı. Altı failin süreci basına “kaçtı”, “aranıyor” diye yansıdı. İki fail intihar etti. Altı fail “delil yetersizliğinden” serbest bırakıldı. 26 failin hukuki süreci basına yansımadı.

Fotoğraf: Fatoş Sarıkaya / csgorselarsiv.org

Erkekler en az 24 kadını seks işçiliğine zorladı

Erkekler, Haziran’da en az 24 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 63 idi. Seks işçiliğine zorlanan 24 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı. Kadınları seks işçiliğine zorlayan 51 fail vardı. Hiçbiri tutuklanmadı.

Erkekler, yedi çocuğu öldürdü, 41 çocuğu istismar etti

Erkekler Haziran’da yedi çocuğu öldürdü. Altı çocuğu babası, bir çocuğu 15 yaşında bir çocuk öldürdü. Çocukları altı fail vardı. Üçü intihar etti. İki failin hukuki süreci basına yansımadı.

Erkekler, Haziran’a en az 41 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 16 idi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.