KadınManşetTürkiye

Erkekler aralık ayında en az 34 kadını öldürdü, yedi kadına tecavüz etti

0

bianet‘in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre hazırladığı Erkek Şiddeti Çetelesi’nin aralık ayı raporu yayımlandı.

Rapora göre, erkekler aralıkta en az 34 kadını öldürdü, yedi kadına tecavüz etti.

27 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü

Erkeklerin öldürdüğü iki kadın Suriyeli, bir kadın Tunus, bir kadın da Özbekistan yurttaşıydı.

Erkeklerin 24 kadını öldürme bahanes basına yansımadı. Erkekler, yedi kadını “barışmak istemediği”, “boşanmak istediği” için öldürdü.

Erkekler, bir kadını “evlenme teklifini kabul etmediği” için iki kadını da “kıskandığı” için öldürdü.

27 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. Üç kadını baba, oğul gibi aile üyeleri öldürdü. Bir kadını üvey oğlu, bir kadını damadı öldürdü. İki kadını öldüren iki erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, kadınların yarısını ev içinde öldürürken, kadınların yarısından fazlası ateşli silahla öldürüldü.

Cinsel saldırı suçları

Erkekler, aralıkta en az yedi kadına tecavüz etti. Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri Özbekistanlı, biri Azerbaycanlı, biri de Rusyalıydı.

Bir kadına eski sevgilisi, bir kadına kocası tecavüz etti. Beş kadına tecavüz eden 11 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına ormanlık alan, sokak gibi yerlerde, iki kadına da ev içinde tecavüz etti.

Geçtiğimiz ay erkekler en az 12 kadını da taciz etti. Bu sayı, geçen yıl aynı ay 11’di.

İki kadını doktoru, bir kadını da komşusu taciz etti. Dokuz kadın kendisini taciz eden on erkeği tanımıyordu. Erkekler, 12 kadını söz ve fiziki olarak taciz etti. Erkekler kadınları, metro, sokak gibi ev dışı alanlarda taciz etti.

En az 37 çocuk istismar edildi

Erkekler, aralık ayında en az 37 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. En az 17 çocuğu üç öğretmen, yedi çocuğu din öğretmeni, bir çocuğu erken yaşta zorla evlendirildiği “kocası”, bir çocuğu üvey babası, bir çocuğu dedesi, bir çocuğu akrabası istismar etti. En az dokuz çocuğu istismar eden on erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, iki çocuğu ev içinde, 35 çocuğu okul, sokak, market, din kursu gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

Ayrıca, erkekler aralıkta erkekler en az dört çocuğu öldürdü. Geçen yıl aynı ay bu sayı ikiydi.

Üç çocuğu babası, bir çocuğu üvey babası öldürdü.

En az 61 kadın şiddet maruz bırakıldı

Erkekler, aralık ayında en az 61 kadını şiddete maruz bıraktı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 61’di.

Erkeklerin şiddet uyguladığı sekiz kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az beş kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uygularken, iki kadına dijital yollardan şiddet uyguladı. Bir erkek elektronik kelepçesini kırdıktan sonra gidip kadına saldırdı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Suriyeliydi. Erkekler en az üç kadına sistematik olarak işkence etti.

En az 45 kadına, nişanlısı, kocası, sevgilisi şiddet uyguladı. İki kadına dizi oyuncusu arkadaşı, bir kadına akrabası, bir kadına arkadaşı, bir kadına evine giden kargocu, bir kadına siyasi parti yöneticisi, iki kadına oğlu, bir kadına da polis şiddet uyguladı. Yedi kadına şiddet uygulayan yedi erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, yedi kadına “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, dört kadını da “kıskandığı” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 50 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

Erkekler, 40 kadını darp ederek, dokuz kadını kesici aletle, yedi kadını ateşli silahla, üç kadını da yakarak yaraladı. İki kadına da dijital yollardan şiddet uyguladı.

Kadınlara şiddet uygulayan en az 60 failden sadece beşi tutuklandı. 16 fail de gözaltına alındı. 21 fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir fail adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, bir fail hakkında uzaklaştırma kararı verildi. 16 failin hukuki süreci basına yansımadı.

En az 130 kadın seks işçiliğine zorlandı

Erkekler aralıkta en az 130 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 43 idi. Seks işçiliğine zorlanan 35 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 142 fail vardı. 115 fail gözaltına alındı, 27 fail tutuklandı.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.