ManşetTarım-Gıda

Erik üreticileri mahsullerini toplamama kararı aldı: Verilen fiyata razı değiliz

0
Fotoğraf: DHA

Mersin‘in Mut ilçesinde erik üreticileri, tüccarların alım fiyatını neredeyse yarı yarıya düşürmesi üzerine mahsüllerini toplamama kararı aldı. Yaptıkları açıklamada “Verilen fiyata razı değiliz” ifadeleri kullanıldı.

Karar, ilçede en fazla erik üretiminin geçekleştiği Göksu mahallesinde, Göksu Kravga Tarımsal Kalkınma Kooperatifi‘nin öncülüğünde, Sulama Kooperatifi ve muhtarlık desteğiyle alındı.

Yapılan açıklamada, “Arz talep olgusunun dengelenmesi, fiyat istikrarının korunması ve eriğimizin tane iriliğinin sağlanması amacıyla, bölgemizde erik toplama işine birkaç gün ara verilmiştir” denildi.

Fotoğraf: DHA

Destek çağrısı

DHA’nın aktardığına göre tüccarlar tarafından 5 numara olarak adlandırılan 25 gramlık eriğin kilosu 22 liradan alınırken, 12 liraya düşürüldü. İlçe genelindeki 15 bin dönüm araziden bu yıl 40 bin ton erik rekoltesi bekleniyor. Kooperatifin aldığı karara herkesin uyması ve desteklemesi istenilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Bazı müstahsil arkadaşlar, fiyat yüksek diye küçük boy eriklerini toplamaktadır. Oysa fiyat düşse bile, sonra toplansa boy farkından dolayı kazançlı olacaklardır. Önce topladığımızda 1,2,3 numaraya düşerken, sonra topladığımızda nadiren 3, genelde 4 ve 5 numaraya düşmektedir. Görüldüğü üzere, fiyatlar bu şekilde bile sonra erik boy aldığında topladığımızda kazançlı oluruz. Esasen verilen fiyata razı değiliz. Birlikten her zaman kuvvet doğar. Erik müstahsilleri olarak, kooperatifimize ortak olmalıyız ve desteklemeliyiz”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.