Doğa MücadelesiManşet

Ereğli’de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

0

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi yakınındaki Terzi köyü’nde faaliyet gösteren silis kumu üreten maden ocağının kapasite artırım için düzenlediği toplantı köylülerin tepkisi üzerine yapılamadı.

Ereğli ilçesinde 2010 yılından bu yana silis kumu üretimi gerçekleştiren maden şirketi kapasitesini artırmak ve cevher zenginleştirme tesisi kurmak için Çevre Bakanlığı’na talepte bulundu.

Çevre Şehircilik Şube Müdürü Hakan Farizoğlu, üzücü bir olay yaşanmaması için tutanak tutarak toplantıyı ertelediğini açıkladı

Yapılan inceleme sonrası Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü ekipleri tesis ile ilgili olarak halkı bilgilendirmek için Kandilli Beldesi Gökçeler Mahallesi’nde toplantı düzenledi. Toplantıya katılan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın ve çok sayıda vatandaş maden şirketinin 2010 yılından bu yana çevreye ve insan sağlığına büyük zararlar verdiğini öne sürerek tepki gösterdi.

Çevre Müdürlüğü’nden gelen yetkililerin açıklama yapmasına fırsat vermeyen köylüler, ellerindeki fotoğrafları göstererek toplantının yerinin yanlış olduğunu söyledi. Kendilerine hakaret edildiğini ve konuşturulmadıklarını dile getiren Çevre Şehircilik Şube Müdürü Hakan Farizoğlu, üzücü bir olay yaşanmaması için tutanak tutarak toplantıyı ertelediğini açıkladı.

Başkan Aydın’dan maden şirketine tepki

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, maden şirketinin hem çevreye hem de insan sağlığına zarar verdiğini söyledi. Aydın konuşmasında, “Biz madenciliğin yapılmasına karşı değiliz. Devletin uyguladığı ve çevrecilerin uyguladığı kurallar var. İçeride bir kaç görsel sizlere gösterdik. Siz basın mensuplarının yayınladığı görüntüler bunlar biz başka yerden almadık. 2010 yılından 2017 yılına kadar olan görseller var. Meclis üyemiz Serdar Coşkun orada çalışırken ciğer hastalığına, silikoz hastalığına yakalanmış ve bu mahkeme tarafından da onaylanmıştır” dedi.

Halk tepki gösterdi

CHP Milletvekili Demirtaş: Doğaya korkunç zarar veren bir şirket

Maden şirketinin atıklarını hem denize saldığını hem de ormanlara gömerek çevreye büyük zarar verdiğini iddia eden CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, firmanın daha büyük bir katliama neden olmasına içinin el vermediğini belirtti. Demirtaş konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bu şirketin geçmişini incelediğimizde çevre katliamını sürekli yapan bir şirket haline gelmiştir. Zehirli atıklarını toprak altına gömen, Zehirli atıklarını gece saatlerinde hem denize hem ormana hem de doğaya korkunç zarar veren bir şirket. Bununla ilgili defalarca şikayetler yapılmış olmasına rağmen, bu şikayetlerin sebebi çevre katliamı ama tedbir almamıştır hiçbir şekilde.”

Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı çevre toplantısı çevre müdürlüğü yetkililerinin Kandilli’den ayrılması ile olaysız bir şekilde sona erdi.

Toplantı sonrası köylüler cep telefonları ile kaydettikleri ve maden şirketinin denizi kirlettiğini gösteren görüntüleri gazetecilere dağıttı. Görüntülerin yeni çekildiğini dile getiren köylüler, bu kirliliğinin bölgede sürekli olarak yaşandığını belirtti.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.