ManşetTürkiye

Erdoğan’dan emekli generallerin bildirisine yanıt: İfade özgürlüğü değil, her tedbiri uygulayacağız

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de emekli amirallerin Kanal İstanbul ve Montrö Anlaşması ile sarıklı amiral hakkındaki bildirisine ilişkin yapılan değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan’ın 2 saat 10 dakika süren toplantının ardından yaptığı açıklamadan satır başları şöyle: 

 • Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir.
 • Geçmişi darbelerle dolu ülkede, bir gece yarısı 104 emekli amiralin böyle bir girişimde bulunması kabul edilemez. Bunun adına ifade özgürlüğü diyemeyiz. 
 • Emekli amiral sıfatıyla da olsa böyle bir girişim, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne yönelik bir bühtandır
 • Biz bildiri yayımlanır yayımlanmaz tüm siyasetçilerin karşı duruş sergilerini beklerdik.
 • Demokrasi karşıtı tüm bildirilerin özellikle arkasında yer alan zihniyet yine safını belirlemiştir. 

‘Montrö’den çıkmakla ilgili çalışmamız ve niyetimiz yok’

 • Türkiye’de demokrasiye yönelik her saldırı bu tarz bildirilerin ardından gelmiştir.
 • Bildiriye karşı gereken her tedbiri uygulama kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor ve daha iyisi için imkan bulana kadar sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz. Konumuz olan Montrö tartışması nereden çıktı?”
 • Montrö Sözleşmesinden çıkmayla ilgili halihazırda ne  bir çalışmamız ne de böyle bir niyetimiz vardır.
 • Amaç Montrö Sözleşmesiyle ilgili tartışmaya katkı sağlamaksa bunun mecrası bildiri yayımlamak değil, akademik dünyada görüş ifade etmektir.
 • Türkiye, Kanal İstanbul sayesinde İstanbul Boğazı’ndaki ağır deniz trafiği yükünü hafifletirken Montrö’deki sınırlamaların dışında tamamen kendi egemenliğinde bir alternatife kavuşmuş olacaktır. Bu bizim egemenlik mücadelemizdir.
 • Eski diplomatlardan, eski milletvekillerinden ülkemize karşı husumetleriyle bilinen sözde aydınlardan oluşan kimi kesimler, bir süredir benzer söylemlerle yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı hedef almaktadır. Üstelik bunların çoğu da ülkede dikili taşı olmayan, millete zerre faydası dokunmamış kişilerdir.
 • Milleti ve milletin seçtiği yönetimi tehdit etme cüretini gösterenlere hadlerini yine milletimizle göstereceğiz.

Ne olmuştu? 

Emekli 103 amiral bir bildiri yayımlayarak, gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşıladıklarını belirtmiş; Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı‘nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğraf eleştirilmişti. 

Bildiriye sert tepki gösteren  MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 10 kişi sabah saatlerinde gözaltına alındı, dört emekli amirale  tebligat gönderildi. 

Bildiri hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 316/1 maddesinde yazılı “Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan re’sen soruşturma başlatıldığı bildirildi.  

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.