İklim KriziManşetTürkiye

Erdoğan: Türkiye iklim politikasında ‘orta yolu’ benimseyecek

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı‘nda, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’te onaylamasının ardından yaşanacak gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada,  kurul üyelerinin toplantıda, Avrupa Birliği’nin 2050 hedeflerini içeren “Avrupa Yeşil Mutabakatı”na uyum çerçevesinde ilan ettiği, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”nın müzakere edildiği belirtildi. Toplantıda, geçen ay gerçekleştirilen BM iklim Zirvesi (COP26)’da beyan edilen 2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefine ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu.

İklim Kanunu konuşuldu

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İklim değişikliğiyle mücadelenin, hayatın her alanına etki eden köklü bir anlayış değişikliğini de gerektirdiği üzerinde duran Kurul üyeleri, iklim değişikliğine yönelik politika, hedef ve düzenlemelerin yer aldığı ve hazırlıkları süren İklim Kanununa ilişkin görüşlerini dile getirmişlerdir.

Sayın Cumhurbaşkanımız toplantıda, iklim değişikliği konusunda Türkiye’nin uluslararası toplumla iş birliği halinde sürecin içinde yer almayı sürdüreceğini belirterek, Türkiye’nin bu süreci kendi kalkınma hedefleri ile insanlığın hassasiyetleri arasında orta yolu bulacak bir anlayışla yürüteceğini ifade etmiştir.”

Toplantıya kurul üyeleri İsmail Kahraman, Cemil Çiçek, Köksal Toptan,Mehmet Ali Şahin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katıldı.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.