2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Erdoğan deprem bölgesinde: Ahlaksız, namussuz, adi…

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Osmaniye‘deki AFAD Merkezi‘nde açıklamalarda bulundu.

Son tespitlere göre deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin sayısının 41 bini geçtiğini, yaralıların sayısının da 100 bini aştığını söyleyen Erdoğan, “Şartların zorluğuna bakmadan devlet ve millet olarak yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz” dedi.

Depremin ilk gününden itibaren devletin deprem bölgesinde yerini aldığını öne süren Erdoğan, “Her ne kadar ana muhalefetin başındaki ve yanındakiler, ‘Devlet yok, iktidar yok’ diyorlarsa da bunların gören gözü kör, kalpleri mühürlenmiş. İlk günden itibaren devlet, askeriyle, jandarmasıyla 11 ilimizde yerini almıştır. Arama kurtarmadan destek, yardım, tüm hizmetler için 270 bin görevlimizle yardıma koştuk. Elimizdeki tüm imkanları kullandık” diye konuştu.

‘Be ahlaksız, be namussuz, be adi…’

Kızılay‘ın deprem bölgesinde olmadığı eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Terbiyesiz, terbiyesizliğini bırakmaz. Çıkmış bir tanesi ‘Kızılay nerede’ diyor. Be ahlaksız, be namussuz, be adi… Günde 2,5 milyon insana bu Kızılay yemeğini ulaştırıyor. Böyle vicdansızlık olur mu?” ifadelerini kullandı.

‘Tek bir TOKİ binası bile yıkılmadı’

“Çıkarmamız gereken dersler olduğu açıktır” diyen Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

“17 Ağustos Marmara depreminin ardından attığımız adımların ne kadar yerinde olduğunu görmüş olduk. Adana’da bir tanesi çıkmış ‘Kentsel dönüşüme karşıyız’ diyor. Kim bu, Adana Belediye Başkanı. Ben de belediye başkanlığı yaptım, İstanbul’da. Kentsel dönüşüm denilen olay olmazsa olmazdır. Onun bedellerini ödüyoruz. Ben diyorum ki vatandaşımıza, ‘Ne olur bize yeni bedeller ödetmeyin’. Kentsel dönüşüm projelerinin önemini bir kez daha idrak ettik. Hamdolsun, tek bir TOKİ binası bile yıkılmadı.”

‘Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız’

Sorumluluğu olanlardan hukuk önünde hesap sorulacağını vurgulayan Tayyip Erdoğan, “Osmaniyeli kardeşlerime çağrım şudur: Devlet ile millet arasına fitne sokmaya çalışanla lütfen prim vermeyin, asla kulak asmayın. Yasımıza, acımıza hürmeti olmayan fırsatçıların sizi karamsarlığa sürüklemesine lütfen müsaade etmeyin. Devletimiz depremzedelerimizin yanındadır. Yaşananlarda ihmali olan varsa bunların hesabını hukuk önünde sormak da boynumuzun borcudur, kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız” diye konuştu.

Erdoğan, sabah saatlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte depremin vurduğu illerden Osmaniye’ye gitmişti. Bahçeli, depremin üzerinden geçen iki haftada, memleketi ve seçim bölgesi olan Osmaniye’yi ziyaret etmemişti.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.