2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Erdoğan: Can kaybı 18 bin 991’e yükseldi

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından can kaybının 18 bin 991’e yükseldiğini, yaralıların sayısının ise 75 bin 523’e ulaştığını bildirdi. Erdoğan, Adıyaman‘da açıklamalarda bulundu:

“Pazartesi günü ardı ardına yaşanan depremlerle maalesef çok büyük kayıplarımız oldu. 10 ilimizde çok ciddi yıkımlar oldu. Önceki gün Kahramanmaraş, Hatay ve Adana illerini ziyaret ederek durum tespitleri yaptık. Dün Osmaniye, Kilis‘teydim. Şimdi Adıyaman’dayız buradan da Malatya’ya hareket edeceğiz.

Yaşadığımız acıyı tarif etmekte kelimelerin kifayetsiz kaldığını iyi biliyorum. Son tespitlere göre can kaybı 18 bin 991’e yükseldi. Kurtarılanların sayısı 75 bin 523’e ulaştı.

Ayrıca bölgeden 76 binin üzerinde vatandaşımız, talepleri üzerine ülkemizin diğer illerine tahliye edilmiştir, gönderilmiştir. Adıyaman’da ise yıkılan bin 944 binada 3 bin 225 vatandaşımız vefat ederken 12 bin 432 vatandaşımız da yaralı olarak kurtarılmıştır.

Deprem anından itibaren devletimiz alanda olmuştur. Depremin yıkım etkisi 10 ilimize ve 500 km’lik alana yayıldığı için işimiz çok zor oldu. Bölgede ilk müdahale ve organizasyonu yapacak olanların ya kendisinin ya ailesinin yıkımlar altında kalması da eklenmiştir.

Erdoğan: Müdahaleleri gerekli hıza ulaştıramadığımız bir gerçek

Şu anada kadar 94 ülkeden gelen teklifler çerçevesinde ekipler gelmeyi sürdürüyor. Yıkım öylesine büyük alanda öylesine çok binayı etkilemişti ki 140 binden fazla kişiyle dünyanın belki de en büyük arama kurtarma ekibini toplamamamıza rağmen müdahaleleri gerekli hıza ulaştıramadığımız gerçektir.

Devletimiz de tüm STK’larımız da vatandaşlarımızın her biri de dostlarımız ve kardeşlerimiz de depremzedelerin yanında olmak için var gücüyle gayret göstermiştir. 1 yıl içerisinde bu yıkılan binaları yeniden elimizdeki tip projelerle inşa edecek ve sahiplerine teslim edeceğiz. 10’ar bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımıza da kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlayacağız. 1 yıl itibariyle vatandaşlarım kalabilecek.”

You may also like

Comments

Comments are closed.