ManşetTürkiye

Erdoğan Bayraktar, Günün Fosili seçilmenin hesabını mecliste verecek

0

BM iklim müzakereleri sırasında aktivistlerin Türkiye’ye ‘Günün Fosili’ ödülünü vermesi Meclis’te soru önergesi olarak gündeme gelecek.

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’nın ikinci gününde iklim aktivistleri, Türkiye’ye “günün fosili” ödülünü layık gördü.

Konuyu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi haline getiren Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Türkiye’nin diğer ülkeler nezdindeki itibarının artırılması gerekçesiyle Kyoto Protokolüne taraf olduğunu hatırlatarak, “günün fosili” seçilmenin bu itibara zarar verip vermediğini sordu.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un verdiği soru önergesi ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

1. İklim değişikliği nedeniyle, tarım ürünlerinde hasat düşmeleri, orman yangınları, büyük kuraklıklar, sel felaketleri gibi önemli dorunlar yaşanırken, yenilenebilir enerji yerine kömür gibi fosil yakıtlara yatırım yapmak, Kyoto Protokolü ilkelerine ters düşmüyor mu? Bakanlığınızın bu konudaki görüşleri nelerdir?

2. “Günün Fosili” ödülünün sahibi olmak konusunda ne düşünüyorsunuz?

3. Türkiye, diğer ülkeler nezdinde prestijini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla Kyoto Protokolü’ne katıldığına göre, Türkiye’nin taahhüt ettiği ilkelere aykırı davranması ve “günün fosili” ödülü alması, bu prestij ve güvenirliğe zarar vermiyor mu?
4. Bakanlığınızın, karbon emisyonunun azaltılması ve doğal yakıtların hızlı tüketilmesinin çevreye verdiği zararlar konularında bir çalışması var mıdır? Bu çalışmalar nelerdir?

5. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın 2012 yılını Kömür Yılı ilan etmesine karşı herhangi bir itirazınız olmuş mudur?”

(Ntvmsnbc, Yeşil Gazete)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.