EkonomiManşetTürkiye

Enerji Bakan Yardımcısı: Yükselen doğalgaz fiyatları bu kış zorlayıcı olacak

0

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Gastech Konferansı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye‘nin bu yıl yükselecek talebi nedeniyle Gazprom ve diğer likit doğalgaz şirketleriyle yeni kontratların görüşüldüğünü açıkladı.

Bloomberg’in aktardığına göre, Türkiye’nin doğalgaz talebinin bu yıl 60 milyar metreküp civarında olacağını belirten Bayraktar, yükselen doğalgaz fiyatlarının bu kış zorlayıcı olacağını söyledi.

Gazprom’dan yapılan açıklamada bu yılın başından itibaren Türkiye’ye yapılan doğalgaz ihracatının 20,3 milyar metreküpe ulaştığı; Türkiye’ye söz konusu dönem için rekor oranda doğalgaz tedarik ettiğini kaydedilmişti.  Gazprom Türkiye’ye 2020’de aynı dönemde 8 milyar metreküp tedarik etmişti.

Fiyatlar rekor kırıyor

Küresel düzeyde doğalgaz fiyatlarında devam eden yukarı yönlü ivme Türkiye’deki spot doğalgaz fiyatlarına da yansıdı. Spot doğalgaz piyasasında 1000 metreküp gazın referans fiyatı 14 Eylül tarihinde 2 bin 275 lira 26 kuruşla yılın rekorunu kırdıktan sonra kademeli olarak yükselerek rekor tazeledi. 20 Eylül’de 1000 metreküp başına 2 bin 429 liraya kadar ulaştı.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.