EkolojiEkolojik YaşamManşet

Emine Erdoğan, Salda’ya Millet Bahçesi projesinden ‘mutmain’ olmuş

0

Millet Bahçesi yoluyla yapılaşmaya açılma tehditi altındaki Salda Gölü’nü ziyaret eden Emine Erdoğan, ‘Çok güzel bir girişim, tebrik ediyorum bakanlığımızı’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Salda Gölü’nü ziyaret etti. “Çalışmaları nasıl buldunuz?” sorusuna Emine Erdoğan, “Ben mutmain* oldum, halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ederim” yanıtını verdi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurum, “Salda’nın doğal güzelliklerini korumak ve bize bırakılan emanetleri en iyi şekilde aktarmak için buradayız. 14 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımızın onayı ile Salda bölgesindeki 44 metrekare özel çevre koruma bölgesini biz yedi kat arttırdık. Amacımız bu bölgede yapılaşmaya hiçbir şekilde izin vermemek” dedi.

Dinlenme tesisi, mescit, sağlık ocağı

Salda Gölü’nün Maldivler’e benzediğini ifade eden Kurum, “Salda Gölü bizim Saldivlerimiz. Doğal güzelliğimizi koruyacak projeleri hayata geçireceğiz. 38 farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor burası” diye konuştu. Proje hakkında bilgi veren Kurum, “Beyaz kumsala kadar araçları ile girebiliyordu vatandaşlarımız. Sonrasında biz buraya bir düzenleme yaptık. Kıyı ve kenarda hiçbir şekilde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.  Vatandaşlarımızın  dinleme, mescit ve sağlık ihtiyaçlarını giderebilecekleri yerler dışında herhangi bir yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Çivi dahi kullanmayacağız, asfalt dökmeyeceğiz. Yapmayacağız, yapılmasına da izin vermeyeceğiz. Sayın Emine Erdoğan’a projeleri gördüğü için teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.

Emine Erdoğan: Bakanıma durumu bildirdim

Salda Gölü projesini incelediğini dile getiren Emine Erdoğan da şöyle konuştu: “Cennet ülkemizin cennet köşelerinden biriyle ilk defa karşılaşıyorum, çok duygulandım.  İlk söylediğinde böyle şeyler anlatılmamıştı. ‘Bakanlık eliyle kötü hale getirilecek’ dendi. Ben de bakanıma bunu bildirdim. Asla böyle bir şey olmadığını söyledi ve buraya davet etti. Önceki ve sonraki halini bana göstermek istediğini söyledi. Gerçekten gördüm ve mutmain oldum. Bütün halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum. Çok güzel bir girişim, tebrik ediyorum bakanlığımızı.”

Mutmain: İnanmış, gönlü kanmış, emin olan.

 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.