Bilim-TeknolojiDünyaManşet

Elon Musk’ın uydu anteni kurulmasını istediği köy projeye karşı çıktı

0

Fransa’da Elon Musk’a ait Starlink şirketinin projesine ev sahipliği yapması için seçilen Saint-Senier-de-Beuvron köyü, şirketin köy arazisine uydu internet anteni kurmasını reddetti.

Belediye Meclisi, 350 nüfuslu köy arazinde gerçekleştirilmek istenen projeye ‘hayır’ oyu verdi.

‘Sağlık üzerindeki etkisi belirsiz’

Saint-Senier-de-Beuvron Belediye Başkanı Yardımcısı Noemie Brault yaptığı açıklamada, proje hakkında endişelerini dile getirerek, “Projede, bu sinyallerin etkisi hakkında hiçbir fikrimiz yok. Bu bizi endişelendiriyor çünkü sinyallerin insan veya hayvan sağlığı üzerindeki nihai etkilerine dair hiçbir veriye sahip değiliz. Önlem olarak belediye meclisi, projeye hayır kararı verdi” ifadelerini kullandı.

Sputnik Türkçe’nin aktardığına göre köy sakinlerinden Marie Falguieres ise, “Elon Musk’a saldırmıyoruz, teknoloji düşmanı değiliz. Ben koyda bir rehberim, internet sitem var. Kocam evden çalışıyor. Ancak bu antenler Fransa’da tamamen yenidir. Tehlike olup olmadığını bilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

440 uydu yerleştirilmesi planlanıyor

Starlink projesi, Fransa için planlanan dört bölgeden biri olan Saint-Senier-de-Beuvron’e antenlerin kurulması için Fransız yasal onayını almıştı.

Proje kapsamında, dünyanın herhangi bir yerindeki uzak bölgelere hızlı internet sağlamak için bin 440 adet uydunun Dünya yörüngesine yerleştirilmesi planlanıyor.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.