ManşetDoğa MücadelesiEnerjiYerel

Elbistan termik santrali mührünün filtre takılmadan kaldırıldığı ortaya çıktı

0
Fotoğraf: Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu

Belirlenen sürede baca filtreleri zorunluluğunu yerine getirmediği ve gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle Ocak ayında mühürlenen Afşin-Elbistan A Termik Santrali aldığı “geçici faaliyet belgesi” ile filtresiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu, yaptığı açıklamada 21 Haziran Pazar günü Elbistan milletvekillerinin termik santrali ziyarete gittiğini aktardı. Buradan edindikleri bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, “Bugün anlaşıldı ki santral henüz kül filtresi takmamış ama altı ay içerisinde takılacağına dair söz verilmiş” denildi.

‘Kül filtresi yok, gaz filtresi var’

Bu söz üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla santrale çalışma izni verildiğini belirten Platform, santralin gaz filtresini taktığını söylediğini ancak kül filtresi olmadan gaz filtresinin çalışıp çalışmayacağının ayrı bir muamma olduğunu söyledi.

‘Muhalefet neden sessiz kaldı?’

Kapatma kararına yol açan sebeplerin giderilmeden santrallerin tekrar açıldığını belirten Platform,  muhalefet milletvekillerinin bu süreçte sessiz kalmasını şu şekilde eleştirdi:

Filtreler takılmamışsa neden izin verdiniz, izin verecektiniz neden kapattınız sorusu askıda kalmaz mı o zaman? İktidar Milletvekillerini ve teşkilatlarını hadi anlamak mümkün bir üst makamın kararına karşı gelmek istifa etmeyi gerektirir. Muhalefet milletvekilleri ve teşkilatları bu çelişkiyi bile dile getirmekten aciz kalmışlar. En azından kapatma gerekçeniz ortadan kalkmadıkça kapalı kalsın termik santral diyebilmeliydiler.

‘Santral filtre takmaya uygun değil’

30 yıl işletme ömrü ile inşa edilmiş santralin 34 yıl çalışarak ömrünü fazlası ile tamamladığı belirtilen açıklamada “Çalıştığı sürece bölgeye verdiği zulüm ve eziyetin tarifi yoktur” denildi.

Bilim insanlarının tesisin teknolojik yapısının herhangi biri ek filtre sistemine uygun olmadığını söylediğini belirten Platform “Bu uğurda yapıldığı iddia edilen çalışmalar bir göz boyamadan başka bir şey değildir.Bunun ispatı geldiğimiz noktadır.34 yıl sonra filtre takmak için tekrar müsaade veriliyor. Gerçekten filtre takılma imkanı olsaydı bu zaman kadar takılırdı” ifadelerini kullandı.

Santralin bir an önce kapatılması gerektiği belirtilen açıklamada “Enerjiyi daha temiz, yalansız, hilesiz, halka ve çevreye zarara vermeyen yollardan temin edelim” çağrısında bulunuldu.

Ne olmuştu?

1 Ocak 2020’de Çevre Kanunu gereği filtre takma zorunluluğuna uymadıkları gerekçesiyle, beş termik santral tamamen, bir termik santralin ise kısmi olarak kapatılmıştı

Dokuz kömürlü termik santralin ise filtresiz olmasına rağmen, Ocak 2021’e kadar “geçici faaliyet belgesi” ile çalışmasına izin verilmişti. Çevre Bakanı Murat Kurum, 8 Haziran’da yaptığı açıklamada termik santrallerin tekrar faaliyete başladığını duyurdu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.