İklim KriziManşet

Ekonomi gazetecileri iklim değişikliği için toplandı

0

İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak üzere çalışmalarını sürdüren Ekonomi Gazetecileri Derneği, ‘yenilenebilir enerji’ konusundaki desteklerini teyit etti.

Ekonomi Gazetecileri Derneği iklim değişikliği konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde yapılan toplantıda, son dönemde gündeme gelen aşırı yağışların iklim değişikliği konusunda farkındalığı öne çıkardığına dikkat çekildi. Bu gelişme üzerine önümüzdeki günlerde iki önemli çalışmaya imza atılması gerektiği belirtilen toplantıda EGD Başkanı Celal Toprak şu noktaların altını çizdi:

. Öncelikle iklim, aşırı yağışlar, aşırı kuraklık gibi konular iklim değişikliği ile ilgili farkındalığın öne çıkması sağladı.

. Bu farkındalığın iklim değişikliği konusunda en büyük faktörü olan enerji konusundaki değişim fırsata çevrilmeli.

. Türkiye yenilenebilir enerji konusunda daha sıkı bir çalışma başlatmalı. Bu konuda atılan adımlara daha fazla destek verilmeli.

. Bir değer önemli nokta SHURA’nın başlattığı enerji dönüşümü konusu. Bu konuda da SHURA ile zaman zaman yapılan çalışmaların daha sıklaştırılması önemli.

. Enerji tasarrufu konusunda, önümüzdeki dönemde çok önemli bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacağız. Bu çalışmayı ilgili kurumla ile birlikte yapacağız.

Toplantıda söz alan EGD Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Alpaslan, iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarını, oluşturacaklarını EGD Kadın Gazeteciler Platformu’na da taşıyacaklarını belirtti. Alpaslan İzmir’de yapılacak Küresel Isınma Kurultayı’nı da çok üst noktaya taşımak istediklerini söyledi.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.