Doğa MücadelesiGünün ManşetiManşet

Ekoloji mücadelelerinin ortaklaşması için iletişim ve dayanışma ağı kuruldu

0

Ekoloji aktivistlerinin  ortak bir zeminde buluşarak, daha hızlı ve etkili harekete geçmesi için “Ekoloji Mücadelelerinin İletişim ve Dayanışma Ağı” kuruldu.

Aktivistlerin internet üzerinden iletişimi sürdürdüğü “Karınca’nın Kardeşi Var” grubu, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde bugün (12 Ocak) saat 11:00’de düzenledikleri basın toplantısıyla “Ekoloji Mücadelelerinin İletişim ve Dayanışma Ağı”nın kuruluşunu ilan etti.

“Onlar ki topraktan karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar” pankartı asılan toplantıya, birçok aktivist ve gazeteci katıldı. Grup adına açıklamayı yapan Mihriban Yaşar, “Karınca’nın Kardeşi Var” grubunun kurumlar üzerinden değil bireyler üzerinden bir araya geldiğini belirterek, bu sayede ekoloji hareketleri açısından daha önce benzerine pek rastlanmayan yüksek bir enerji ve dayanışma ruhunun açığa çıktığını söyledi.

Karıncalar grubunun  Ali ve Aysin Büyüknohutçu katledildikten sonra kurulduğunu belirten Mihriban Yaşar, “Çiftin katil zanlısının hapishanede infazı ve ardından yaşam savunucularına yönelik saldırıların artması 2018 yılının ikinci yarısında damgasını vuruyordu.  OHAL ve KHK’lerle hareketsiz bırakılmaya çalışılan yaşam savunucuları artık hedefteydi. Bu elbette onların susacağı anlamına gelmiyordu” dedi. “Kimlik tanımımızı kolaylıkla yapabilmek açısından yaşadıklarımızın arka planını kısaca anlatmak zorunluluğunu duyduk” diyen Mihriban, “Ekoloji üzerinde düşünen birçok yorumcu Büyüknohutçu çiftinin katledilmesi vakasının 30 yılı aşkın ekoloji/yeşil hareketi tarihi açısından bir kırılma noktasıdır” ifadelerini kullandı.

Soldan sağa Diren Cevahir Şen, Mihriban Yaşar ve Adnan Avcı

Türkiye çapında bu güne kadar böyle bir ağın kurulmadığını dile getiren Mihriban Yaşar, “Ekoloji sorunlarının sistem içinde çözülebileceğini düşünenler gibi bu sorunların bizzat sistemden kaynaklandığını düşünerek daha radikal tutum sergileyen oluşumlar da var. Bizler, karıncalar gibi bireyler üzerinden yürüyen bir grup kurarak bu düşünce farklılıklarını aşmayı, düşünsel ve örgütsel olarak bağlı olduğumuz kurumları by-pass etmeyi düşünmüyoruz. Hatta bu düşünsel/politik farklılıklarımızın grubumuz için büyük bir zenginlik olduğu konusunda hem fikiriz. Amacımız asla örgütlü ve politik duruşun yanlış olduğunu göstermek değildir” dedi.

Yaşar, ekoloji aktivistlerinin hızlı tepki vermesi ve hızlıca ortaklaşarak harekete geçmesi gereken durumlarda örgütsel ve politik yapıların karar alma süreçlerinden kaynaklı beklemek zorunda kalmalarının mücadelenin sekteye uğratılmasında etkili olduğunu dile getirdi. Bu sorunu kurumlar üzerinden değil de bireyler üzerinden bir araya gelerek aşmaya çalışacaklarını kaydeden Yaşar, “Bir araya gelmek derken, ortak bir zeminde buluşmaktan söz ediyoruz. Bu zemin WhatsApp grubumuzda sınırlı olarak gerçekleştirilmiş durumda. Bu zemin kuracağımız Google mail ve facebook grubumuzda daha geniş katılımlara olanak verecektir” diye konuştu.

Mihriban Yaşar sözlerini, “Umarız bu çabalar ekoloji mücadelesinin kendi ayakları üzerinde durma gücünü arttırır ve özerkliğini gerçekleştirme yolunda mesafe kat etmemizi sağlar.” diyerek tamamladı.

 

(Mezopotamya Ajansı, Jinnews)

You may also like

Comments

Comments are closed.