DuyurularHaber HattıSivil Toplum

Edirne’de gençler için demokrasi ve insan hakları eğitimi kayıtları başladı

0

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK), Amsterdam merkezli Anne Frank House  ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SEÇBİR) iş birliği ile geliştirilen eğitimde, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve ön yargıların oluşumu ve bunun sonuçları ele alınmakta, insan hakları bilincinin ve demokratik değerlerin güçlendirilmesi hedefleniyor. Eğitime katılanlara ‘Katılım Sertifikası’ verilecek.

Kimler katılabilir: Tarih, Holokost, insan hakları, ayrımcılık, kültürler arası diyalog ve demokrasi alanlarına ilgi duyan 18-30 yaş aralığındaki herkese açık.

Çalışma Programı:

Eğitim tarihi: 11 Mayıs 2019, Cumartesi

Saat: 10.00 – 18.00

Yer: Eğitim Edirne’de gerçekleştirilecek olup, adresle ilgili detaylar eğitime katılacaklara daha sonra iletilecek.

Başvuru ve değerlendirme süreci:

Son başvuru Tarihi: 3 Mayıs 2019, Cuma, saat 17.00

Sonuçların Açıklanma Tarihi: 5 Mayıs 2019, Pazar

Etkinliğe katılabilmek için aşağıdaki linkte yer alan başvuru formunu en geç 3 Mayıs 2019, saat 17.00’ye kadar online olarak doldurmak gerekiyor.

Başvuru formu için tıklayın

SEHAK’tan yapılan açıklamaya göre, eğitimden yararlanabilecek kişi sayısı sınırlı olduğundan aşağıdaki kıstaslar göz önüne alınarak değerlendirme yapılacak:

-18-30 yaş aralığında olmak,

-İnsan hakları konusunda duyarlılık sahibi olmak,

-Başvuru formunu eksiksiz ve açıklayıcı bir şekilde doldurmak (katılımcıların seçimi, başvuru formunda verdikleri yanıtlara göre yapılmaktadır),

-Başvurunun eğitim amaç ve hedefleri ile uyumlu olması,

-Katılımcıların bulundukları toplumsal konum itibariyle (yaş, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, vb.) eşit dağılımı

 Program içeriği hakkında:

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) tarafından gerçekleştirilecek olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” projesi, Türkiye’nin yakın tarihi üzerine farkındalığı artırmak ve konuya ilişkin tartışmaları teşvik etmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında, özel olarak seçilmiş olan tarih uzmanları ve eğitimciler tarafından 9 yaratıcı eğitim modülü oluşturuldu. Oluşturulan alternatif eğitim modüllerinin kullanılacağı eğitimde, demokrasi, insan hakları ve Holokost gibi konulara değinilecek.

Katılımcılara, tarih, Holokost ve insan hakları eğitimi konularında, ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilmiş materyaller ve eğitim metotları tanıtılacak. Tarihi olaylar ve insan hakları ihlalleri gözden geçirilerek, günümüz toplumlarında ayrımcılık ve ön yargıların oluşumu ve bunun sonuçları ele alınacak. Aktif katılım içeren seminerde, katılımcılar karşılıklı etkileşimle çalışmalar gerçekleştirecekler ve katılımcılara ileride kendi çalışmalarında kullanabilecekleri materyaller sağlanacak.

Önemli not:

Edirne ve çevresindeki illerde ikamet edenler öncelikli olup, Edirne dışından başvuranlar, konaklama ve ulaşım masraflarını kendileri karşılayacak.

Katılım ücretsiz olup, katılımcıların tüm programa katılımları bekleniyor.

Başvuru ve eğitimle ilgili sorular  için:

Özden Dönmez

E-posta: [email protected]

Telefon: 0536 335 1019

Kategori: Duyurular

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.