TürkiyeManşet

Edirne Başsavcılığı: Demirtaş 26’sında hastalandı, bugün sevk edildi

0

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, rahatsızlığı nedeniyle bulunduğu Edirne Cezaevi‘nden hastaneye sevk edildi. Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında Demirtaş’ın 26 Kasım’da rahatsızlandığı bilgisi verilerek şöyle denildi: “Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir.”

Başsavcılık: Muayene talepleri her zaman karşılandı 

Başsavcılık konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın 26/11/2019 günü cezaevi yönetimine rahatsızlandığını bildirmesi üzerine acilen 112 aranılarak gelen doktor tarafından ilk muayenesi ve gerekli tetkikler yapılmıştır.

Herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmemiş olmasına rağmen daha detaylı tetkiklerin yapılması için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde muayene edilmesinin sağlanması amacıyla gerekli randevular alınarak bugün için hastaneye sevk edilmiştir. Bu süreç içerisinde Selahattin Demirtaş’ın ailesi ve ziyaretçileriyle rutin olarak yapılan görüşmeleri gerçekleşmiştir. Ayrıca farklı tarihlerdeki doktor muayene talepleri de her zaman karşılanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HDP ve CHP heyetleri Edirne’ye gidiyor

Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ağabeyinin 26 Kasım günü cezaevinde nefes almakta güçlük yaşadığı için kısa süreli bilinç kaybı yaşadığını söylemişti. Hastaneye sevki için yedi gündür başvuruda bulunduklarını ancak sevkin gerçekleştirilmediğini belirten Aygül Demirtaş, “Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar” demişti.

Demirtaş’ın rahatsızlığının duyulması üzerine HDP’nin Meclis Başkan Vekili ve Grup Başkanvekilleri’nin Edirne Cezaevi’ne gideceği açıklandı. CHP de Edirne Cezaevi’ne bir heyet göndereceğini ve Demirtaş’la görüşeceklerini bildirdi.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.