ManşetDünyaİklim Krizi

Ebeveynlerden AB zirvesine çağrı: Paris Anlaşması’nı gerçeğe dönüştürün

0

İklim konusunda harekete geçilmesini talep eden endişeli aileler tarafından oluşturulan küresel hareket Parents for Future (Gelecek için Aileler) 10-11 Aralık‘ta düzenlenecek Avrupa Birliği Zirvesi’nden önce AB liderlerine bir mesaj gönderdi.

Yapılan çağrıda “Isıtmayı 1,5 C dereceyle sınırlayan bir yol izlemek için AB 2030 emisyon azaltma hedefini yüzde 80’e yükseltmeniz gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

‘Umudumuz tükeniyor’

Parents for Future Türkiye’nin de imzacı olarak destek gösterdiği metinde Avrupa Birliği liderlerine şu çağrıda bulunuldu:

Öğretmenler, işçiler, bilim insanları ve aktivistler olarak- ama her şeyden önce ebeveynler olarak- sizden, AB liderlerinden ve anne babalardan bizi dinlemenizi istiyoruz.

Bir ebeveynin çocuğuna olan sevgisi her şeyi tüketir. Sınır tanımaz. Ancak her şey olduğu gibi, ebeveynlerin genç nesile verecekleri umutları tükenmekte.

‘Emisyonlar artıyor’

Paris Anlaşması henüz gerçek değil. Emisyonlar düşmek yerine artıyor. Bu mevcut eksende asla 1.5 C hedefi içinde kalmayacağız. Bu kabul edilemez. Dünya yanmaya, erimeye ve çökmeye devam ederken sözlerinizin boş sözlere dönüşmesini izliyoruz.

En çok etkilenen bölgelerdeki pek çok insan sorumlu olmadıkları bir krizde hayatları dahil her şeyi zaten kaybediyor. Avrupa’nın iklim adaleti için çalışmak üzere elinden gelen her şeyi yapma sorumluluğu, ahlaki yükümlülüğü ve tarihi bir borcu vardır.

Amerika Birleşik Devletleri bu dünyadaki yaşam mücadelesinde tekrar bize katılmaya hazırlanırken ve Paris Anlaşması’nın bu beşinci yıldönümüne yaklaşırken, kararlı bir şekilde daha fazla zararı önleme fırsatımız var.

‘Bu şekilde olmak zorunda değil’

Çocuklarımızın, çocukluklarının tadını çıkarmaları gerektiğini bilerek gelecekleri için sokaklarda yürüdüğünü görüyoruz. Bu şekilde olmak zorunda değil. İnsanlar, yalnızca küresel olarak büyük iş fırsatlarını değil, tüm çocuklar için daha güvenli bir dünya ve gelecek sağlayacak yeşil ve adil bir ekonomik toparlanmaya açlar.

AB ve Üye Devletlerinin liderleri olarak, vatandaşlarınızın oyları ile seçildiniz ve onların iradesine göre karar verme sorumluluğunuz var. Anketler bize, katılımcıların yüzde 90’ından fazlasının sera gazı emisyonlarının asgariye indirilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu söylüyor.

‘Cesur kararlara ihtiyacımız var’

Kamu ve ebeveynlerin eyleme geçme talebi hiç bu kadar ateşli olmamıştı. Ekonomi hâlâ çoğu siyasi gündemin tepesinde yer alırken, mevcut modelin bizi uçurumun kenarına doğru savurduğu resmi olarak kabul edilmelidir. İnsanlık, sürekli büyüme ve sınırsız tüketim ile beslenen, kısıtlanmamış ekonomilerin yıkıcı maliyetlerini ve sonuçlarını zaten üstleniyor.

Cesur kararlar verilmesine ihtiyacımız var. Çocuklarımız için yeşil, döngüsel bir ekonomiye ihtiyacımız var. Sürdürülebilir bir gıda sistemine ihtiyacımız var. Fosil yakıtlardan uzaklaşmaya ihtiyacımız var. Semptomlardan ziyade nedeni ele almanız gerekli.

‘Hedefi yüzde 80’e yükseltin’

Isıtmayı 1,5 C dereceyle sınırlayan bir yol izlemek için AB 2030 emisyon azaltma hedefini yüzde 80’e yükseltmeniz gerekiyor. Daha fazla tereddüt etmenin sonuçları düşünülemez.

Son umudumuz olan Paris anlaşmasına sarılırken, çocuklarımızın iyiliği için cesur ve kararlı eylemler istiyoruz.

Paris’i gerçek yapmaya hazırız, öyle değil mi?

*Bildiri metni Nil Sarrafoğlu tarafından Türkçeye kazandırıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.